28.01.2020, 00:00

Za najväčším biznisom roka sú lieky

Do top trojky fúzií minulého roka sa dostalo spojenie farmafiriem, zbrojárov aj zlúčenie ropných gigantov.

Za najväčším biznisom roka sú lieky
Zdroj: Reuters

Do top trojky fúzií minulého roka sa dostalo spojenie farmafiriem, zbrojárov aj zlúčenie ropných gigantov.
Najlepším biznisom pre veľké advokátske kancelárie s medzinárodnou pôsobnosťou sú fúzie a akvizície, povedané medzinárodným termínom – M&A. Všetkých 10 firiem zo zoznamu najväčších advokátskych kancelárií sa sústreďuje práve na poradenstvo pri spojeniach firiem a získavaní nového kapitálu cez úpis nových akcií alebo dlhopisov. V roku 2019 vzniklo zlúčením hneď niekoľko megafiriem, ktoré zásadne zmenia globálne investičné prostredie. Minulý rok bol v oblasti M&A mimoriadne úspešný najmä pre Spojené štáty americké. A to napriek spomaľovaniu globálnej ekonomiky a negatívnym dôsledkom obchodnej vojny. Naopak, objem uzatvorených obchodov sa znížil v Európe. Advokáti a investičné banky, ktoré sa na obchodoch podieľali, tak zažili lepší rok, než ktokoľvek očakával. Za komplexnú prípravu fúzie a pokrytie všetkých právnych, účtovných a investičných ???? sú advokátske kancelárie a finančné domy dobre ohodnotené. Následky nevydarenej fúzie môžu byť pre obe spájané firmy, ako aj pre advokátov a banky, likvidačné. Megaobchodom vlaňajška dominovali najmä farmaceutické firmy a spojenia ropných gigantov. Prinášame vám zoznam najväčších transakcií, ktoré hýbali svetovou ekonomikou v minulom roku.


1) Bristol-Myers Squibb – Celgene (celková hodnota akvizície 89,5 miliardy USD)
Gigantická akvizícia v hodnote 90 miliárd amerických dolárov sa úspešne ukončila v novembri minulého roka úspešným získaním povolenia od regulátorov. Celková hodnota transakcie tak dosiahla približne hodnotu HDP Slovenska. Americká biofarmaceutická spoločnosť Bristol-Myers Squibb so sídlom v New Yorku v najväčšom obchode roka odkúpila konkurenčnú biotechnologickú firmu Celgene z mesta Summit v New Jersey. Nákup ju stál 74 miliárd dolárov a prebrala na seba aj dlh za Celgene v hodnote ďalších vyše 15 miliárd. „Pri silnej zotrvačnosti v našom oddelení výskumu a vývoja sa teším na obrovskú príležitosť, ktorú prináša spojenie Bristol-Myers Squibb a Celgene do jednej spoločnosti, aby sme priniesli inovatívne lieky a zlepšili životy pacientov,“ uviedol generálny riaditeľ Bristol-Myers Squibb Giovanni Caforio. „S našimi poprednými franšízami v oblasti onkológie, hematológie, imunológie a kardiovaskulárnych chorôb a jedného z najrozmanitejších a najsľubnejších portfólií v odbore viem, že naplníme víziu transformácie života pacientov prostredníctvom vedy. Som nadšený z príležitostí pre našich súčasných zamestnancov a nových kolegov, ktorých vítame v spoločnosti pri spolupráci na dodávaní inovatívnych liekov pacientom,“ dodal generálny riaditeľ Caforio. Pôvodní akcionári firmy Celgene tiež neobišli naprázdno. Za jednu akciu spoločnosti dostali jednu akciu firmy Bristol Meyers Squibb, ktorá Celgene pohltila, spolu s hotovostnou kompenzáciou 50 dolárov za každú akciu.


Spätný odkup akcií

Bristol Meyers Squibb plánuje vrátiť investorom zainvestované prostriedky čo najrýchlejšie. Zaviazali sa preto navrátiť peniaze akcionárom prostredníctvom spätného odkupu svojich vlastných akcií až vo výške sedem miliárd dolárov. Investori môžu byť odmenení z vlastníctva akcie dvoma spôsobmi. Prvým je výplata dividendy, ktorá sa určuje v dolároch na jednu akciu. Druhým spôsobom je práve spätný odkup akcií. Pri ňom firma zo zisku odkúpi časť svojich akcií,

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.