31.01.2020, 07:30

Poplatky navyše. Za čo lekár môže pýtať peniaze a za čo nie

  • Lekár, s ktorým má zdravotná poisťovňa zmluvu, nesmie od pacientov požadovať úhradu, ktorá je plne hradená z verejného zdravotného poistenia.
  • Lekári nemôžu požadovať úhradu za: objednanie pacienta na vyšetrenie vrátane objednania na konkrétny čas, vypísanie receptu alebo lekárskeho poukazu, vypísanie návrhu na kúpeľnú liečbu, potvrdenie o návšteve lekára alebo iného zdravotníckeho pracovníka, výmenný lístok k špecialistovi, prednostné ošetrenie.
Poplatky navyše. Za čo lekár môže pýtať peniaze a za čo nie
Zdroj: Zdroj: Dreamstime

Lekár, s ktorým má zdravotná poisťovňa zmluvu, nesmie od pacientov požadovať úhradu za zdravotnú starostlivosť plne hradenú z verejného zdravotného poistenia. „Takisto nemôžu žiadať poplatky typu – „manažment pacienta, klientská karta, konzultačný, registračný, vstupný či rajónový poplatok,“ zdôrazňuje Zuzana Eliášová, hovorkyňa ministerstva zdravotníctva.

Čo je hradené zo zákona a čo nie
Lekári nemôžu požadovať úhradu za: objednanie pacienta na vyšetrenie, vrátane objednania na konkrétny čas, vypísanie receptu alebo lekárskeho poukazu, vypísanie návrhu na kúpeľnú liečbu, potvrdenie o návšteve lekára alebo iného zdravotníckeho pracovníka, výmenný lístok k špecialistovi, prednostné ošetrenie.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 86% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.