30.01.2020, 00:00

Uplatnite si vyšší bonus na vaše dieťa

Dane musíte nielen platiť, ale môžete ich aj dostať späť. To, ako môžu na daniach či odvodoch ušetriť zamestnanci, živnostníci alebo dohodári, vysvetľujú odborníci z praxe.

Uplatnite si vyšší bonus na vaše dieťa
Zdroj: Dreamstime

Odpovedá Veronika Solíková, konateľka spoločnosti Účtovná jednotka

1. Diéty na služobnej ceste
Aké diéty musí vyplatiť zamestnávateľ zamestnancovi na pracovnej ceste? Aké sumy platia v roku 2020?
Základná náhrada za jeden kilometer pri použití súkromného vozidla na pracovnej ceste predstavuje 0,193 eura. 5,10 eura je maximálna suma výdavkov na stravovanie za jeden odpracovaný deň. Tá istá suma prináleží zamestnancovi na stravné pri tuzemských pracovných cestách v trvaní päť až 12 hodín. 7,60 eura je stravné, na ktoré je nárok počas pracovnej cesty v trvaní 12 až 18 hodín, a 11,60 eura je stravné pri tuzemských pracovných cestách, ktoré trvajú viac ako 18 hodín.

2. Bonusy na dieťa
V tomto roku by mala platiť nová výška bonusu. S akou úľavou môžu teda rátať pracujúci rodičia?
Ročná suma zdaniteľných príjmov, pri ktorých vzniká nárok na priznanie daňového bonusu na dieťa, je 3 480 eur. Na uplatnenie tohto bonusu musí daňovník splniť aj podmienky zákona o dani z príjmov na vyplatenie tohto daňového bonusu. 545,28 eura je suma ročného daňového bonusu na dieťa do šesť rokov a 272,64 eura je výška ročného daňového bonus na dieťa staršie ako šesť rokov.

Odpovedá Peter Varga, advokát Highgate Law & Tax a partner Carpathin Tax & Accounting

3. Rôzne prilepšenia
Môže byť zamestnancovi v ročnom zúčtovaní dane zohľadnené platenie hypotéky, úver alebo to, že si sporí na dôchodok v treťom pilieri?
Patrí sem daňový bonus na zaplatené úroky z úveru na bývanie. Daňovník s príjmami do 1,3-násobku priemernej mesačnej mzdy si za kalendárny rok, ktorý predchádza roku, v ktorom bola uzavretá zmluva o úvere, môže znížiť svoju daňovú povinnosť až o 400 eur ročne. Ako ďalšiu úľavu na dani môže zamestnanec využiť aj návštevu kúpeľného zariadenia s celou rodinou. Za každú osobu si môže znížiť základ dane o 50 eur. Príkladom je výlet štvorčlennej rodiny do Kováčovej, ktorý môže manželovi alebo manželke znížiť ročnú daňovú povinnosť až do výšky 38 eur. Znížiť dane si zamestnanec môže aj príspevkami na doplnkové dôchodkové sporenie, pričom tak dokáže ušetriť ďalších až 34 eur ročne.

4. Vyšší príjem
Týkajú sa novinky v zákone o dani z príjmov aj zamestnancov s vyššími platmi a živnostníkov?
Pre nadštandardne zarábajúcich zamestnancov novela znížila hranicu na uplatnenie takzvanej milionárskej dane. Podstatou tohto inštitútu, ktorý do praxe uviedla prvá Ficova vláda, je postupné znižo

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.