07.02.2020, 12:12

Nové veľkostné kritériá zhoršia účtovníctvo. Zníži sa počet kontrolovaných firiem

  • 1 500 až 3 500 eur bola priemerná cena za audit.
  • Možný postih za nesprávne vedené účtovníctvo sú až dve percentá z hodnoty aktív firmy, čo môže byť 20- až 40-tisíc eur.
  • Odhadom zhruba 2 500 firmám klesne kvalita účtovných závierok.

Nové veľkostné kritériá zhoršia účtovníctvo. Zníži sa počet kontrolovaných firiem
Zdroj: Zdroj: Dreamstime

Novela zákona o účtovníctve upravuje veľkostné kritériá, podľa ktorých musí mať firma závierku overenú od audítora. Zmena v kritériách spôsobila, že počet firiem s overenou závierkou sa zníži. Ako sa s novými situáciami popasujú a ako to ovplyvní podnikateľské prostredie, vysvetľuje Milan Mozolák, prezident Slovenskej komory audítorov.

Môže sa po zmenách v zákone zvýšiť počet nesprávnych závierok? Nevytvára to priestor na ich manipulovanie – pre firmy, ktorých závierky už audítori overiť nemusia?
Táto zmena vo všeobecnosti zapadá do kontextu súčasných udalostí. Denne predsa čítame o rôznych prepojeniach kriminálneho prostredia na osoby vo verejných funkciách. Audítori zrejme priveľmi videli dovnútra niektorých procesov a transakcií. Asi ich bolo treba z týchto procesov stiahnuť.

Novelizácia teda nikomu nepomôže?
Táto zákonná úprava je podľa môjho názoru z kategórie populistických a vo svojej podstate nikomu nepomôže. Ani z makro ani z mikro ekonomického pohľadu. V priebehu legislatívneho procesu sme poukazovali na

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.