08.02.2020, 07:31

Odborníčka radí, ako sa pripraviť na prvý audit

  • Spoločnosť, ktorá splní podmienky na povinný audit, sa tiež musí uistiť o úplnej zhode svojho účtovníctva so Zákonom o účtovníctve a Postupmi účtovania.
  • Je potrebné presne prepočítať časové rozlíšenie nákladov a výnosov, rezervy alebo opravné položky.
  • Napríklad pri spoločnosti s vlastnými zamestnancami je treba zvážiť, či sa nemusí v účtovnej závierke zohľadniť aj rezerva na odchodné do dôchodku, v prípade znehodnotenia zásob alebo neplatičoch pohľadávok opravné položky a podobne.
Odborníčka radí, ako sa pripraviť na prvý audit
Zdroj: Zdroj: Dreamstime

V prípade, že firma očakáva v tomto roku splnenie dvoch z troch podmienok na povinný audit, má príležitosť pripraviť sa na neho už počas roka. Ak tak urobí, ušetrí si množstvo starostí a krokov navyše pri ročnej uzávierke a budúcoročnom daňovom priznaní.

Spoločnosti, ktoré spĺňajú podmienky na povinný audit, majú povinnosť účtovať o zásobách spôsobom A. Na rozdiel od mesačných zmien, typických pre spôsob B, ide o účtovanie pri každom pohybe. „Z praxe pritom vieme, že účtovanie spôsobom B je stále veľmi rozšírené v menších spoločnostiach, “ vysvetľuje Silvia Hallová, daňová partnerka po

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.