10.02.2020, 18:10

Ako vymôcť výživné, keď expartner žije v zahraničí

  • Partner, ktorý žije v zahraničí vám neplatí výživné na vaše dieťa.
  • Pomôcť by vám mohli aj kompetentné úrady.
  • Ako postupovať v konkrétnych situáciách vysvetľuje advokátka Silvia Turcsányiová.
Ako vymôcť výživné, keď expartner žije v zahraničí
Zdroj: Pixabay

Výživné na maloleté dieťa je obyčajne priznané právoplatným súdnym rozhodnutím. Čo sa deje, keď dieťa ukončí štúdium na strednej škole? Znamená to automaticky pozastavenie vyplácania výživného?
V tomto smere sa názory na zánik plnenia vyživovacej povinnosti rôznia. Zákon uvádza, že vyživovacia  povinnosť trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť. Táto povinnosť by tak mala zaniknúť až okamihom, keď je dieťa schopné samo sa živiť. Najmä v súvislosti s vedenými exekučnými konaniami je pre zánik tejto vyživovacej povinnosti vhodné, aby sa platiteľ obrátil na súd s návrhom na zrušenie tejto povinnosti. Tento návrh podáva povinný, nakoľko samotným naplnením tejto skutočnosti, že dieťa je schopné samo sa živiť, nemôže zaniknúť povinnosť určená súdnym rozhodnutím. O tom totiž opäť musí rozhodnúť súd. 

Aký je právny mechanizmus v prípade vymáhania výživného od partnera, ktorý je teda žije v inom štáte?  
Nároky na plnenie vyživovacej povinnosti v takomto prípade sa uplatňujú podľa Dohovoru o vymáhaní výživného v cudzine z 20. júna

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.