Dom je postavený v Lučatíne, malej obci pri Banskej Bystrici. Toto krehké prostredie jasne vystavilo medze riešenia a východiská– hmota domu, mierka, urbanizmus obce, drevo ako materiál – konštrukčný aj výrazový.Martin Karšňák
StoryEditor

Odborník radí, komu sa viac oplatí murovaný dom, drevodom či kontajnerová stavba

18.02.2020, 08:34
Od budúceho roka musia byť všetky nové stavby postavené ako budovy s takmer nulovou potrebou energií. Prekombinovať úsporné opatrenia sa neoplatí. Prečo? Objasňuje Martin Mihál, predseda Združenia výrobcov murovacích materiálov.  

Od budúceho roka musia byť všetky nové stavby postavené ako budovy s takmer nulovou potrebou energií. Ako sa priblížim k rodinnému domu s takmer nulovou potrebou energií?

Aj odborná verejnosť je často presvedčená, že bez zateplenia sa postaviť dom s takmer nulovou potrebou energií nedá. Pritom realita je úplne iná. Ak pri stavbe domu postupujem komplexne a do úvahy neberieme len konštrukciu a parametre použitých materiálov, ale aj veľkosť a umiestnenie okien či orientáciu voči svetovým stranám, zo súčasných moderných murovacích materiálov vieme postaviť dom aj jednovrstvovo. Či už ide o tehlové alebo pórobetónové stavby, v oboch sortimentoch sa nachádzajú výrobky, ktoré spĺňajú súčasné normy a dá sa s nimi stavať domy aj bez zateplenia.

Vyvraciate teda dogmu, že bez zateplenia to nepôjde?

Dogma, že dom musím mať zateplenie minimálne obvodových stien, nie je správna. Oveľa dôležitejšie sú jeho celkové parametre, a k tým vedú rôzne cesty. Vývoj murovacích materiálov za posledných desať rokov išiel dopredu míľovými krokmi. Za tento relatívne krátky časový úsek sa tepelno-izolačné vlastnosti murovacích materiálov zlepšili aj o 40 percent. Ak teda berieme do úvahy technologický posun materiálov a fakt, že aj zatepľovanie má svoje hranice, kedy sa dá hovoriť o jeho efektívnosti, jednovrstvová obálka domov vie byť postačujúca.

Zvýšil sa vďaka tomuto podiel nezateplených domov?

Za posledné dva roky sme tento narastajúci trend pocítili. Predsa len, je niekedy jednoduchšie dom len postaviť a omietnuť, ako hľadať ďalšiu firmu, ktorá vám ho ešte aj zateplí.

Vlna zatepľovania, ktorá sa spustila pred rokmi, sa týkala najmä panelákov a bytových domov.

Tam je to v poriadku. Panely boli síce v dobe, kedy sa navrhovali, na veľmi dobrej úrovni, ale na súčasné normy majú veľmi nízke parametre.

 Rovnako je to naďalej v poriadku aj u starých budov?

Áno a to tam, kde potrebujeme tepelno-izolačné parametre konštrukcií zvyšovať. Samozrejme, treba voliť správny typ zateplenia, ktorý by mal zvážiť projektant so stavebným fyzikom, aby vo finále nedochádzalo k neželaným efektom, ako kondenzácii vody a podobne.

 Je vôbec možné stavať domy bez zateplenia?

Áno. Vyhláška o energetickej hospodárnosti, ktorá nadväzuje na tepelno-technickú normu sa vlani menila. Možno aj z toho pramení presvedčenie ľudí, že musíme zatepľovať. Táto norma bola ...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2023-05-20 08:52:21 - Feat.: - Title: Drahý materiál aj hypotéky zrazili výstavbu rodinných domov v Česku o tretinu 02 - Modified: 2023-05-05 22:00:00 - Feat.: - Title: Chcete si od štátu požičať peniaze na bývanie? Musíte splniť tieto dôležité podmienky (+ tabuľka) 03 - Modified: 2023-04-04 10:03:08 - Feat.: - Title: Revolučné riešenie z Česka? Vedci vyvíjajú materiál, ktorý zabráni poľadovici na mostoch 04 - Modified: 2023-03-23 23:00:00 - Feat.: - Title: Ako si z chaty urobiť dom a aké kroky treba v rámci legislatívy podniknúť? Prinášame vám kompletný prehľad 05 - Modified: 2023-03-03 15:40:09 - Feat.: - Title: Budaj oznámil novú výzvu na obnovu starších rodinných domov. Financovaná bude z plánu obnovy
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
02. jún 2023 15:22