Podľa čoho si vyberajú muži i ženy svojho partnera?pixabay.com
StoryEditor

Kedy si manželia pri rozvode nedelia majetok na polovicu

18.02.2020, 13:36
Autor:
runrun
Manželstvom vzniká špecifický druh bezpodielového spoluvlastníctva. Zákon ich berie, ako keby šlo o jednu osobu. Pri porozvodovom delení majetku na polovicu však existujú výnimky.

Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov má svoje špecifiká. Manželských partnerov totiž zákon chápe ako jednu osobu, preto sa v rozvodovom konaní delí ich majetok na dve polovice. No aj pri takomto delení existujú výnimky.

Odpovedá notár Peter Danczi

Ktoré veci si manželia v prípade rozvodu nedelia?

Do bezpodielového spoluvlastníctva manželov nepatria veci, ktoré niektorý z manželov zdedil či nadobudol darom. Nedelia sa ani veci, ktoré slúžia osobnej potrebe, prípadne výkonu povolania len jedného z manželov, ďalej veci, ktoré boli v rámci reštitúcií vydané iba jednému z manželov. Notár pri spisovaní dohody o vysporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov iba usmerňuje a poúča o ich právach a dôsledkoch konania. Vlastníctvo obvykle vyplýva z predložených dokladov, ako listu vlastníctva pri nehnuteľnostiach, technickom preukaze pri aute či výpisu z účtu.

Je možné, aby manžel previedol na manželku byt, ktorý je v ich bezpodielovom spoluvlastníctve?

V prípade bezpodielového spoluvlastníctva ide o špecifický druh majetkového spoločenstva. Také môže vzniknúť len medzi manželmi. Jeho základnou charakteristickou črtou je, ako prezrádza už samotný názov, bezpodielovosť. Bezpodielovosť vyjadruje osobitný prístup zákona k manželstvu – manželov chápe, ako keby šlo o jednu osobu. Obaja totiž vykonávajú svoje práva a povinnosti vyplývajúce z tohto spoločenstva spoločne a nerozdielne. Bezpodielovosť teda znamená aj to, že manžel...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2022-12-04 08:02:29 - Feat.: - Title: Vrátili stratené peniaze. Poctivci zo Švajčiarska spravili némemu mužovi predčasné Vianoce 02 - Modified: 2022-12-01 14:14:34 - Feat.: - Title: Rozvod herca Ivana Trojana naberá na obrátkach, delia sa financie! 03 - Modified: 2022-11-22 14:51:15 - Feat.: - Title: Zuzane Belohorcovej to s manželom Vlastom Hájekom pred časom poriadne škrípalo. Hrozil rozvod? 04 - Modified: 2022-11-15 14:30:00 - Feat.: - Title: V súkromnom vlastníctve je u nás drvivá väčšina bytov. V Európe v tom patríme medzi top krajiny 05 - Modified: 2022-11-09 11:04:23 - Feat.: - Title: Herečka Petra Vajdová priznala rozvod. Manželstvo nevydržalo ani štyri roky!
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
04. december 2022 12:22