Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov má svoje špecifiká. Manželských partnerov totiž zákon chápe ako jednu osobu, preto sa v rozvodovom konaní delí ich majetok na dve polovice. No aj pri takomto delení existujú výnimky.
Odpovedá notár Peter Danczi
Ktoré veci si manželia v prípade rozvodu nedelia?
Do bezpodielového spoluvlastníctva manželov nepatria veci, ktoré niektorý z manželov zdedil či nadobudol darom. Nedelia sa ani veci, ktoré slúžia osobnej potrebe, prípadne výkonu povolania len jedného z manželov, ďalej veci, ktoré boli v rámci reštitúcií vydané iba jednému z manželov. Notár pri spisovaní dohody o vysporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov iba usmerňuje a poúča o ich právach a dôsledkoch konania. Vlastníctvo obvykle vyplýva z predložených dokladov, ako listu vlastníctva pri nehnuteľnostiach, technickom preukaze pri aute či výpisu z účtu.
Je možné, aby manžel previedol na manželku byt, ktorý je v ich bezpodielovom spoluvlastníctve?
V prípade bezpodielového spoluvlastníctva ide o špecifický druh majetkového spoločenstva. Také môže vzniknúť len medzi manželmi. Jeho základnou charakteristickou črtou je, ako prezrádza už samotný názov, bezpodielovosť. Bezpodielovosť vyjadruje osobitný prístup zákona k manželstvu – manželov chápe, ako keby šlo o jednu osobu. Obaja totiž vykonávajú svoje práva a povinnosti vyplývajúce z tohto spoločenstva spoločne a nerozdielne. Bezpodielovosť teda znamená aj to, že manžel...
Zostáva vám 85% na dočítanie.