18.02.2020, 14:36

Kedy si manželia pri rozvode nedelia majetok na polovicu

Manželstvom vzniká špecifický druh bezpodielového spoluvlastníctva. Zákon ich berie, ako keby šlo o jednu osobu. Pri porozvodovom delení majetku na polovicu však existujú výnimky.

Podľa čoho si vyberajú muži i ženy svojho partnera?
Zdroj: pixabay.com

Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov má svoje špecifiká. Manželských partnerov totiž zákon chápe ako jednu osobu, preto sa v rozvodovom konaní delí ich majetok na dve polovice. No aj pri takomto delení existujú výnimky.

Odpovedá notár Peter Danczi

Ktoré veci si manželia v prípade rozvodu nedelia?

Do bezpodielového spoluvlastníctva manželov nepatria veci, ktoré niektorý z manželov zdedil či nadobudol darom. Nedelia sa ani veci, ktoré slúžia osobnej potrebe, prípadne výkonu povolania len jedného z manželov, ďalej veci, ktoré boli v rámci reštitúcií vydané iba jednému z manželov. Notár pri spisovaní dohody o vysporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov iba usmerňuje a poúča o ich právach a dôsledkoch konania. Vlastníctvo obvykle vyplýva z predložených dokladov, ako listu vlastníctva pri nehnuteľnostiach, technickom preukaze pri aute či výpisu z účtu.

Je možné, aby manžel previedol na manželku byt, ktorý je v ich bezpodielovom spoluvlastníctve?

V prípade bezpodielového spoluvlastníctva ide o špecifický druh majetkového spoločenstva. Také môže vzniknúť len medzi manželmi. Jeho základnou charakteristickou črtou je, ako prezrádza už samotný názov, bezpodielovosť. Bezpodielovosť vyjadruje osobitný prístup zákona k manželstvu – manželov chápe, ako keby šlo o jednu osobu. Obaja totiž vykonávajú svoje práva a povinnosti vyplývajúce z to

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.