24.02.2020, 10:31

Ako živnostník ušetrí na daniach

  • Skutočné alebo paušálne výdavky, ktoré sa oplatia viac?
  • Z týchto dvoch možností si môžete vybrať len jednu, ak ste vlani podnikali na živnosť. Nemôžete ich kombinovať.
  • Finančná správa upozorňuje, že daňoví kontrolóri uznajú len také, ktoré viete zdokladovať a slúžili na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov z podnikania.
Ako živnostník ušetrí na daniach
Zdroj: Peter Mayer

1. Ako si môže živnostník uplatniť výdavky v daňovom priznaní?

Živnostník sa musí rozhodnúť, či si:
1. Zníži základ dane paušálne o 60 percent z úhrnu všetkých príjmov, ktoré vlani dosiahol z podnikania. Zahrnie aj príjmy z inej samostatnej zárobkovej činnosti, nielen zo živnosti. Maximálne si však základ dane môže znížiť o 20-tisíc eur. Takto môžu postupovať len tí, ktorí vlani neboli platiteľmi dane z pridanej hodnoty alebo túto daň platili len časť roka.
2. Môže sa rozhodnúť pre skutočné výdavky. Pomienkou však je, že si vedie daňovú evidenciu príjmov aj výdavkov v časovom slede, vrátane prijatých dokladov, ktoré majú náležitosti účtovných dokladov. Musí viesť aj evidenciu o hmotnom a nehmotnom majetku, ktorý zaradil do obchodného majetku, o zásobách a pohľadávkach a tiež o záväzkoch.
3. Uplatniť si môže aj skutočné výdavky, ktoré vie preukázať na podklade vedenia jednoduchého alebo podvojného účtovníctva.

Pozor: Môžete sa rozhodnúť len pre jeden spôsob uplatnenia daňových výdavkov. To znamená, že ak ste vlani mali popri živnosti aj iné druhy príjmov z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti, zo všetkých si uplatníte výdavky jednotným spôsobom, buď preukázateľné alebo výdavky percentom z úhrnu týchto príjmov.

2. Ak sa rozhodne pre paušálne výdavky, čo musí dodržať?

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 90% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.