Nedávne štúdie ukazujú, že očkovanie znižuje riziko ochorenia chrípky v rozmedzí od 40 percent do 60 percent, keď sú očkovacie látky dobre spárované proti vírusom. Niektorí ľudia veria, že vakcína proti chrípke u detí nefunguje. Je pravda, že účinnosť sa mení podľa veku. Je to spôsobené zmenou imunitného systému dieťaťa v priebehu jeho rastu. Jedna štúdia amerického Úradu verejného zdravotníctva zistila, že očkovacie látky proti chrípke znížili riziko výskytu chrípky súvisiacej s pediatrickou intenzívnou starostlivosťou o 74 percent. Pediater a predseda pre imunizáciu John Dunn zo zdravotného strediska Kaiser Permanente Washington odkazuje rodičom: "Každoročne máme veľa otázok o očkovacej látke proti chrípke. Všetkým vo veku šesť mesiacov a starším odporúčame očkovanie. Chrípka je vážne, potenciálne smrteľné ochorenie. Chrípková vakcína je najlepší spôsob, ako sa uistiť, že ste vy a vaši blízki chránení."Pixabay
StoryEditor

Nezaočkovaných musí lekár nahlásiť úradom

02.03.2020, 10:45
Očkovanie pomáha chrániť spoločnosť, napriek tomu je pre mnohých strašiakom.

1. Aké zmeny platia pri povinnom očkovaní v tomto roku?
Novinky v očkovacom kalendári sa týkajú povinného očkovania proti osýpkam, mumpsu a ružienke. Doteraz sa deti proti týmto chorobám druhýkrát očkovali v 11. roku života. Podľa novej schémy budú deti v roku 2020 očkované druhou dávkou už v piatom roku života. Podanie prvej dávky očkovacej látky proti osýpkam, mumpsu a ružienke sa nemení. Naďalej sa vykoná v 15. až 18. mesiaci, najskôr však v prvý deň 15. mesiaca života dieťaťa.

2. Prečo sa znižuje vek detí očkovaných proti osýpkam až o šesť rokov?
Dôvodom sú nedávne epidémie osýpok na Slovensku a v Európe, počas ktorých ochoreli najmä deti. V období klesajúcej zaočkovanosti a zvýšeného cestovania u nás i v štátoch Európskej únie by malo podanie druhej dávky očkovacej látky už v piatom roku života zabezpečiť väčšiu ochranu detí. Od septembra 2020 je dochádzka do poslednej predškolskej triedy povinná a deti, ktoré budú zaočkované proti osýpkam, mumpsu a ružienke už v piatich rokoch, tak nastúpia do poslednej triedy kompletne zaočkované oboma dávkami. To zníži riziko vzniku a šírenia osýpok v detských kolektívoch. Druhou dávkou očkovacej látky proti osýpkam, mupsu a ružienke v piatom roku života sú už dnes očkované deti z Dánska, Grécka, Írska, Veľkej Británie a zo Španielska.


3. Kedy sa budú očkovať deti, ktoré v tomto roku majú už viac ako päť rokov?
Deťom, ktoré už majú viac ako päť rokov, sa podá druhá dávka očkovacej látky proti osýpkam v 11. roku života. Týka sa to detí, ktoré sa narodili v období od 1. januára 2010 do 31. decembra 2015. Znamená to, že až do roku 2025 sa budú v rámci jedného roka očkovať proti osýpkam, mupsu a ružienke deti v 15. až 18. mesiaci života a deti v piatom a 11. roku života. Od roku 2026 sa bude pokračovať už iba povinným pravidelným očkovaním detí v 15. až 18. mesiaci a v piatom roku života.

4. Prečo je pre deti povinné očkovanie dôležité?
Pred jeho zavedením boli infekčné choroby najčastejšou príčinou...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
19. máj 2022 09:48