02.03.2020, 11:45

Nezaočkovaných musí lekár nahlásiť úradom

  • Očkovanie pomáha chrániť spoločnosť, napriek tomu je pre mnohých strašiakom.
  • Ako treba od januára zaočkovať dieťa po novom a aké hrozia za neuposlúchnutie sankcie, vysvetlí Daša Račková, hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva.
Nezaočkovaných musí lekár nahlásiť úradom
Zdroj: Pixabay

1. Aké zmeny platia pri povinnom očkovaní v tomto roku?
Novinky v očkovacom kalendári sa týkajú povinného očkovania proti osýpkam, mumpsu a ružienke. Doteraz sa deti proti týmto chorobám druhýkrát očkovali v 11. roku života. Podľa novej schémy budú deti v roku 2020 očkované druhou dávkou už v piatom roku života. Podanie prvej dávky očkovacej látky proti osýpkam, mumpsu a ružienke sa nemení. Naďalej sa vykoná v 15. až 18. mesiaci, najskôr však v prvý deň 15. mesiaca života dieťaťa.

2. Prečo sa znižuje vek detí očkovaných proti osýpkam až o šesť rokov?
Dôvodom sú nedávne epidémie osýpok na Slovensku a v Európe, počas ktorých ochoreli najmä deti. V období klesajúcej zaočkovanosti a zvýšeného cestovania u nás i v štátoch Európskej únie by malo podanie druhej dávky očkovacej látky už v piatom roku života zabezpečiť väčšiu ochranu detí. Od septembra 2020 je dochádzka do poslednej predškolskej triedy povinná a deti, ktoré budú zaočkované proti osýpkam, mumpsu a ružienke už v piatich rokoch, tak nastúpia do poslednej triedy kompletne zaočkované oboma dávkami. To zníži riziko vzniku a šírenia osýpok v detských kolektívoch. Druhou dávkou očkovacej látky proti osýpkam, mupsu a ružienke v piatom roku života sú už dnes očkované deti z Dánska, Grécka, Írska, Veľkej Británie a zo Španielska.


3. Kedy sa budú očkovať deti, ktoré v tomto roku majú už viac ako päť rokov?
Deťom, ktoré už majú viac ako päť rokov, sa podá druhá dávka očkovacej látky proti osýpkam v 11. roku života. Týka sa to detí, ktoré sa narodili v období od 1. januára 2010 do 31. decembra 2015. Znamená to, že až do roku 2025 sa budú v rámci jedného roka očkovať proti osýpkam, mupsu a ružienke deti v 15. až 18. mesiaci života a deti v piatom a 11. roku života. Od roku 2026 sa bude pokračovať už iba povinným pravidelným očkovaním detí v 15. až 18. mesiaci a v piatom roku života.

4. Prečo je pre deti povinné očkovanie dôležité?
Pred jeho zavedením boli infekčné choroby najčastejšou príčinou úmrtí. Nezao

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.