18.03.2020, 08:29

O ošetrovné treba požiadať novou žiadosťou

  • Zamestnanci s deťmi vo veku do desať rokov (vrátane) majú v prípade zatvorenia škôl a škôlok v súvislosti s koronavírusom nárok na nemocenskú dávku s názvom ošetrovné.
  • Ošetrovné sa v takomto prípade vypláca bez ohľadu na to, či je dieťa zdravé alebo choré.
  • Aby bolo ošetrovné zamestnancovi vyplatené, musí oň požiadať Sociálnu poisťovňu.
  • Od pondelka je nariadenie, že rodič musí požiadať o ošetrovné novou žiadosťou. 
O ošetrovné treba požiadať novou žiadosťou
Zdroj: Zdroj: Dreamstime

Ako majú postupovať rodičia, vysvetľuje Lucia Arvaiová, mzdový špecialista z daňovej kancelárie spoločnosti A&T solutions.

Žiadosť sa vybavuje primárne emailom, telefonicky alebo poštou, čiže bez osobnej návštevy pobočky Sociálnej poisťovne. Zároveň nie je potrebné žiadne potvrdenie od pediatra. Zamestnanec by mal následne informovať svojho zamestnávateľa, že si uplatnil nárok na ošetrovné. Aj vzhľadom na mimoriadnosť situácie sa nahlasovanie zamestnávateľovi uskutočňuje emailovo, telefonicky alebo poštou. Tlačivo

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.