22.03.2020, 19:00

Dane môžete zaplatiť až v júni. Takisto si firmy aj živnostníci môžu odložiť daňové priznanie

  • Lehota na podanie daňových priznaní sa z marca posúva až do 30. júna, tak pre fyzické ako aj právnické osoby.
  • Rozhodla o tom Finančná správa. Daniari budú bez pokút tolerovať aj to, ak odklad svojho priznania neoznámite a ak daň neodvediete v starom zákonnom termíne, teda do konca marca.
  • To však za podmienky, že si všetky daňové povinnosti splníte v náhradnom termíne – do konca júna.
  • Viac si prečítajte v pondelok 23.3. v Hospodárskych novinách.
Dane môžete zaplatiť až v júni. Takisto si firmy aj živnostníci môžu odložiť daňové priznanie

Očakávané opatrenia
Finančná správa spolu s ministerstvom financií už avizuje sériu ďalších nevyhnutných opatrení. Pracovná skupina hľadá riešenia vrátane návrhov zmien v zákonoch, ako súčasnú situáciu so zhoršenými podmienkami pri plnení daňových povinností uľahčiť.
„Mnohé zmeny si vyžadujú zmenu legislatívy, ktorú musí schváliť vláda a parlament,“ podotýka Ivana Skokanová, hovorkyňa Finančnej správy. Týka sa to podľa nej aj situácií daňovníkov, ktorí v určenom čase nestihnú podať rôzne hlásenia, prehľady, daňové priznanie k dani z pridanej hodnoty a podobne.
„Cieľom pripravovaných opatrení je, aby daňovníci neboli sankcionovaní a nemuseli nijako špeciálne žiadať o odpustenie zmeškanej lehoty. Finančná správa už teraz priebežne usmerňuje daňové a colné úrady, ako reagovať v tejto neustále sa meniacej situácii.“

Záludnosti situácie
Experti však upozorňujú na záludnosti súčasnej situácie. Ako vysvetľuje daňový poradca Martin Tužinský, do 31. decembra 2020 sa bude na daňovníkov, ktorí neoznámia predĺženie lehoty na priznanie a podajú ho až po 31. marci, pričom aj daň uhradia až potom, nahliadať ako na tých, ktorí daň neodviedli v zákonnom termíne. Inak povedané, je možné, že sa na nich bude pozerať ako na daňových dlžníkov. Zmeniť to môže len ohlasovaný nový právny predpis známy ako lex Corona. No ten je zatiaľ v nedohľadne a nevedno, ako prihliadne na všetky špecifiká v rámci „odpustkov“ daňových nedoplatkov.

Viac v pondelok 23.3. v Hospodárskych novinách

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.