25.03.2020, 22:10

Živnostníci: aj kritickú fázu podnikania možno prežiť

Veľa živnostníkov prišlo v dôsledku zatvorenia obchodov či obmedzenia výroby o zákazky. Keďže ich nechráni zákonník práce, výpadok ich príjmu je na rozdiel od prepustených zamestnancov okamžitý.

Živnostníci: aj kritickú fázu podnikania možno prežiť

Čo robiť, ak ste živnostník a v dôsledku zatvorenia obchodov či obmedzenia výroby prichádzate o zákazky? Keďže vás nechráni zákonník práce, výpadok príjmu je pre vás – na rozdiel napríklad od prepustených zamestnancov – okamžitý.

Na zmiernenie následkov prinášame živnostníkom niekoľko rád, ktoré pripravil Marián Búlik, finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko.

Odloženie platieb sociálnych a zdravotných odvodov

Súčasná vláda pracuje na podmienkach odloženia platby sociálnych a zdravotných odvodov o tri mesiace. To znamená, že platby za mesiace marec až máj bude možné uhradiť pravidelne rozložené v ďalších platbách počas 18 mesiacov (jún 2020 – november 2021). Živnostník s minimálnymi odvodmi by tak tri mesiace neplatil žiadne odvody a živnostník s vyššími ako minimálnymi odvodmi by platil poistné len v sume, ktorá zodpovedá rozdielu medzi výškou jeho odvodov a minimálnymi odvodmi. Opatrenia by mali byť schválené do úvodu apríla, kedy sú odvody splatné. „Ak by aj parlament opatrenie dovtedy neschválil, môžete nezaplatiť a počkať si na toto opatrenie. Penále za oneskorenú platbu sú totiž nízke a je takmer isté, že budú od

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.