27.03.2020, 14:44

Ktoré poplatky, dane či termíny nám odpustili. Veľký prehľad úľav

  • Ktoré termíny sa zrušili či posunuli.
  • Aké poplatky sú odpustené a kde dali občanom i podnikateľom benevolentnejšie podmienky. 
  • Aktuálny zoznam úľav v dôsledku mimoriadnej situácie v súvislosti s koronavírusom.
Ktoré poplatky, dane či termíny nám odpustili. Veľký prehľad úľav
Zdroj: Dreamstime

Ponúkame veľký prehľad úľav a zvýhodnení v dôsledku mimoriadnej situácie. Zoznam zostavil Marián Búlik, finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko.

Lokálne dane a úľavy

1. Daň z nehnuteľností v Bratislave na splátky

Bratislava sa rozhodla rozdeliť daň z nehnuteľností pre všetky fyzické osoby a živnostníkov na tri splátky. Ak sa mestu podarí doručovať rozhodnutia v máji 2020, predpokladaná splatnosť prvej splátky dane z nehnuteľnosti by mohla byť na prelome júla a augusta. Dôvodom je, že Slovenská pošta k štandardnej 18-dňovej lehote na prevzatie zásielky pridáva v krízovom režime ďalších 14 dní, aby rozdelila koncentráciu ľudí na pobočkách. Od dátumu prevzatia rozhodnutia sa odvíja lehota na úhradu 45 dní.
V Banskej Bystrici uvažujú nad posunom platenia daní, v meste je aktuálne pozastavené vyrubovanie miestnych daní. Ďalšie mestá zatiaľ o odklade daňovej povinnosti nerozhodli.

2. Viac času na prevzatie doručenej zásielky

Aby sa na poštách nekoncentrovalo príliš veľa ľudí, pošta predlžuje úložnú doba zásielok automaticky na 32 kalendárnych dní.

3. Bezplatná MHD

V Trenčíne jazdí MHD zadarmo. Zároveň v Trenčíne je od 24. 3. až do odvolania zrušené platené parkovanie a odložený projekt spoplatnenia plateného parkovania na sídlisku Juh a na Sihoti III a IV. V Košiciach sa takisto parkuje bezplatne a viacdňové predplatné časové lístky po skončení svojej pôvodnej platnosti platia ešte ďalších 60 dní.

4. Neplatí sa za zatvorené škôlky

V Bratislave rodičia nemusia platiť poplatky za materské školy a školské kluby, ktoré museli zatvoriť v dôsledku preventívnych opatrení v súvislosti s novým koronavírusom.

..........................

Úľavy pre vodičov a majiteľov

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.