31.03.2020, 14:28

Živnostenský zväz žiada odklad odvodov a kompenzáciu príjmu

  • Pokles tržieb v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku bude problematické dokazovať, tvrdí prezident Slovenského živnostenského zväzu Stanislav Čižmárik.
  • Zväz preto žiada odklad odvodov za marec, apríl a máj pre všetky samostatne zárobkovo činné osoby dotknuté koronakrízou, bez ohľadu na mieru poklesu tržieb.
  • Žiada aj kompenzáciu príjmov fixnou sumou.
  • Týka sa to aj tých, ktorí podnikajú ako SZČO popri dôchodku – starobnom alebo invalidnom.
Živnostenský zväz žiada odklad odvodov a kompenzáciu príjmu

Odloženie platieb do Sociálnej a zdravotných poisťovní na tri mesiace (marec, apríl a máj), pre všetky SZČO, ktoré postihla strata príjmu po povinnom uzatvorení prevádzok, alebo potom, čo bol obmedzený pohyb v rámci preventívnych opatrení, navrhuje Slovenský živnostenský zväz.

Platby by sa potom následne rozpočítali, teda navýšili počas nasledujúcich 18 mesiacov, počnúc od júna 2020. V prípade pretrvávania obmedzení podnikania aj v období júna a neskôr, bude potrebné toto opatrenie predĺžiť na dlhšie obdobie a obnoviť platenie v primeranej lehote.

Zväz žiada aj kompenzáciu príjmov pre všetky SZČO, ktoré stratili príjmy z dôvodu povinného uzatvorenia
prevádzok alebo obmedzenia v rámci preventívnych opatrení.

Navrhuje fixnú sumu, napríklad 1 500 eur na tri mesiace, alebo určitý pomerný, percentuálny podiel z príjmov, ktoré SZČO dosahovala v predchádzajúcom roku podnikania. Minimálne mesačne 500 eur pre každého dotknutého živnostníka a samostatne zárobkovo činnú osobu.

V prípade predĺženia preventívnych opatrení na viac ako tri mesiace by mala byť kompenzácia vyplatená
opakovane.

„Preukazovanie tržieb je problematické najmä preto, lebo faktúry v stavebníctve, ale aj iných odvetviach boli splatné po 21 až 30 dňoch. Výpadok tržieb tak bude posunutý v čase,“ upozorňuje Čižmárik. Poukazuje aj na nepravidelné príjmy niektorých prevádzok a preto v porovnaní s minulým rokom nemusí vzniknúť významný rozdiel v tržbách práve v dotknutých mesiacoch . „Hoci tržby sú aktuálne nulové, mohli ich mať nízke aj vlani v tom istom čase. Problematické je to aj u tých, ktorí začali podnikať vlani, podnikajú menej ako rok. Nemajú ako preukázať mieru poklesu tržieb,“ povedal pre HN.

Slovenský živnostenský zväz preto premiéra opätovne žiada, aby sa legislatívne zohľadnili jeho návrhy opatrení v súvislosti s platbami odvodov a kompenzáciou príjmov pre SZČO.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.