06.04.2020, 09:10

Najvýhodnejšie sa nakupuje vo výpredajoch. To isté platí v tejto situácii pre akciové trhy

  • Akciové trhy zaznamenali v poslednom období rekordný pokles, ekonomické odhady či už vo svete, alebo u nás nie sú vôbec ružové.
  • Teraz je príležitosť zhodnotiť svoje peniaze čo najvýraznejšie.
  • Kedy je najlepšie nakupovať oblečenie?
  • Vo výpredaji! Získate ho výrazne lacnejšie, respektíve za cenu jedného máte dva produkty.
  • Podobne to funguje aj na akciových trhoch.
Najvýhodnejšie sa nakupuje vo výpredajoch. To isté platí v tejto situácii pre akciové trhy
Zdroj: Dreamstime

Maroš Ovčarik, generálny riaditeľ Partner Investments, v deviatich otázkach a odpovediach radí, čo robiť v takýchto ťažkých časoch. Hlavne sa vyhnite panike a nezbavujte sa svojich investícií. Práve naopak. 

1. Je prepad akciových trhov začiatkom ďalšej krízy?

Prepady, ktoré akciové trhy po celom svete zažili v marci, sú v modernej histórii porovnateľné len s krachom na Wall Street v roku 1987. Na ilustráciu: akciový index S&P 500 vtedy stratil počas jediného októbrového týždňa viac ako 30 %. Dobrou správou je, že samotný prepad nemal na ekonomický vývoj prakticky žiadny vplyv. Zlou správou ostáva, že rok 2020 taký nebude.

Je isté, že dôsledky boja s pandémiou koronavírusu budú mať na ekonomiku nepriaznivý vplyv. Firmy utlmujú svoje prevádzky, niektoré budú musieť skončiť. Ľudia nemajú veľa príležitostí utrácať, skôr sa v nich podvedome ozývajú obavy z neistej budúcnosti a tendencia radšej sporiť ako míňať. Kombinácia týchto faktorov môže reálne vyústiť do hospodárskej recesie. Tá nás takmer s istotou čaká, nik však zatiaľ nedokáže predpovedať, aký bude mať priebeh a ako dlho by mohla trvať.

2. Kedy sa pokles trhov môže zastaviť?

Túto otázku si kladú všetci, nik na ňu však nepozná odpoveď. Ak preto v dnešných dňoch zachytíte akékoľvek predpovede, berte ich s rezervou. Sú to zatiaľ len tipy. Môžu síce pochádzať od inteligentných a vzdelaných ľudí a expertov na finančné trhy, ale

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.