06.04.2020, 18:30

Pomoc firmám aj živnostníkom. Žiadosť nájdete a vyplníte na štátnom portáli

  • Ako v súčasnosti čerpať pomoc od štátu, ak ste živnostník.
  • Štát spúšťa pre podnikateľov a živnostníkov rozsiahlu pomoc, ktorej mechanizmus je k dispozícii od dnešného dňa na weboch neprepustaj.sk a pomahameludom.sk.
Pomoc firmám aj živnostníkom. Žiadosť nájdete a vyplníte na štátnom portáli
Zdroj: 4ka

1. Kto má nárok na dotáciu

Dotačný program štátu na záchranu zamestnávateľov a SZČO, ktorý dnes štát spustil, má pomôcť ekonomicky prežiť firmám aj živnostníkom, ktorí sa dostali počas pandémie do problémov. Živnostníci majú nárok na kompenzáciu za mesiac marec, ak im od 13. marca do 31. marca klesli tržby aspoň o 20 percent. "Toto opatrenie sa teda týka SZČO, ktorým síce štát nezatvoril prevádzku, ale majú prepady tržieb pre pandémiu, naopak, na podporu nemajú nárok živnostníci, ktorí majú súbežne uzatvorený pracovný pomer," vysvetľuje Marián Búlik, finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko.

2. Akú dotáciu môže získať živnostník

Výška príspevku závisí od výšky poklesu tržieb. Ak SZČO klesli tržby od 13. marca do 31. marca o viac ako 20 percent, štát im prispeje sumou 180 eur, pri poklese tržieb o 40 percen

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.