07.04.2020, 06:41

Zamestnanci a mzdy. Opatrenia vlády v praxi približujú advokáti

  • Vláda a parlament schválili niekoľko opatrení, ktoré menia aj Zákonník práce.
  • Na najčastejšie otázky odpovedajú advokáti advokátskej kancelárie CMS Slovensko.
Zamestnanci a mzdy. Opatrenia vlády v praxi približujú advokáti
Zdroj: Dreamstime

1. Pracujem z domu rovnaký počet hodín a robím rovnakú prácu ako doteraz. Na akú mzdu mám nárok?

Ak pracujete z domu, ako zamestnanec dostanete 100 percent svojho platu.

2. Nemôžem pracovať, pretože sa starám o deti alebo o blízkych príbuzných. Aký plat dostanem?

Ak ste na OČR (ošetrovanie člena rodiny), máte nárok na príspevok za starostlivosť, ktorý predstavuje 55 percent denného vymeriavacieho základu. Tento príspevok vypláca štát prostredníctvom Sociálnej poisťovne, a teda nejde o plat vyplácaný zamestnávateľom.

3. Firma zatvorila svoje prevádzky a nemôžem pracovať z domu. Ako je to v tomto prípade?

Ak zamestnávateľ uzatvoril pracovisko dobrovoľne z vlastného rozhodnutia, napríklad, že má málo zákaziek, považuje sa to za prekážku v práci na strane zamestnávateľa. V takom prípade máte nárok na náhradu mzdy vo výške vášho priemerného zárobku. Ak ste zastupovaný odborovou organizáciou, zamestnávateľ sa s odbormi môže písomne dohodnúť, aby náhrada mzdy klesla na 60 percent vášho priemerného zárobku. Ale len v prípade, že uvedie závažné prevádzkové dôvody, kvôli ktorým nemôže prideliť prácu svojim zamestnancom.

Podľa novely Zákonníka práce v prípade, že bol zamestnávateľ nútený zastaviť alebo obmedziť svoju prevádzku na základe rozhodnutia príslušného orgánu alebo v dôsledku vyhlásenia mimo

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.