07.04.2020, 18:30 Aktualizované dňa 15.04.2020 o 20:30

Špeciál o ochorení COVID 19: Šíri sa koronavírus vzduchom? Pomáha pitie alkoholu? 70 otázok a odpovedí

  • Hospodárske noviny pripravili odpovede na najdôležitejšie otázky týkajúce sa ochorenia COVID 19.
  • Okrem vedecky podložených odpovedí nájdete v prehľade aj množstvo praktických a užitočných informácií.

1. Čo je SARS-COV-2 a čo COVID 19?

SARS-COV-2 je anglická skratka (Severe acute respiratory syndrome coronavirus 2) pre označenie nového koronavírusu. Ide o nákazlivý typ vírusu, patrí do širokej skupiny koronavírusov. Po 229E, NL63, OC43, HKU1, MERS-CoV a SARS-CoV je to siedmy koronarovírus, ktorý útočí na ľudí. Ide o pozitívny jednoreťazcový RNA koronavírus. 

COVID-19 (z angl. COronaVIrus Disease) je označenie pre respiračné ochorenie, ktoré spôsobuje vírus SARS-COV-2. To prvýkrát objavili koncom minulého roka v čínskom meste Wu-chan v provincii Chu-pej. 

2. Ako vznikol SARS-COV-2? Vznikol prirodzene alebo laboratórne?

Aj napriek konšpiračným teóriám, že vírus vznikol v laboratóriu, sa vedci zhodujú na tom, že nič nenasvedčuje tomu, že by tomu bolo tak. Podľa expertov je dielom evolúcie a pochádza z infikovaného zvieraťa. S veľkou pravdepodobnosťou ho na človeka preniesol netopier.

Štúdia vedcov z USA, Austrálie a Veľkej Británie uverejnená v časopise Nature Medicine jasne ukázala, prečo nejde o umelo vytvorený vírus v laboratóriu. Genóm iného koronavírusu SARS-CoV-2 je z takmer 80 percent rovnaký ako ten u SARS-CoV, pri vstupe do hostiteľskej bunky používajú aj rovnaký receptor ACE2. Z celých 96 percent je genetická informácia nového koronavírusu rovnaká s koronavírusom, ktorý môžeme nájsť u netopierov, ktorým však neškodí.

Vírus izolovaný z netopierov sa však od koronavírusu spôsobujúceho chorobu COVID-19 líši v niekoľkých aminokyselinách. Tie možno nájsť v hrote, ktorý infikuje hostiteľskú bunku a aminokyseliny sa ukázali ako kľúčové pre väzbu na ľudské bunky. Týchto šesť aminokyselín sa v piatich prípadoch tiež líši aj od aminokyselín SARS-CoV. Ukazuje sa, že nový koronavírus sa oveľa lepšie viaže na receptory ACE2, a to ako u ľudí, tak aj u mačiek, fretiek a ďalších druhov s podobnými receptormi. 

Počítačový rozbor ukazuje, že dôvod, prečo tomu tak je, je iný než predpokladané eventuálne modifikácie. Nejde totiž o optimalizáciu spôsobu viazania sa, aký môžeme vidieť napríklad u SARS-CoV, ide o úplne nové a unikátne riešenie, aké nám často dokáže pripraviť len sama príroda.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 96% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.