17.04.2020, 07:32

Máte staré sporenia? Treba sa pozrieť sa na to, aký úrok je spojený so sporiacou zmluvou

  • Každý teraz hovorí, že sa oplatí investovať do akcií a indexov.
  • Ale čo ak nemáme peniaze, odkiaľ ich zobrať?
  • Môže byť riešením, ak zrušíme staré nevýhodné sporenie s nízkym úrokom. Napríklad termínovaný vklad, sporiaci účet, vkladnú knižku?
  • Aké sporenia sú dnes už pre ľudí väčšinou nevýhodné, a pritom na nich stále držia peniaze?
  • Na možnosti sa pozrela Lucia Luptáková, riaditeľka pre investície v spoločnosti FinGO.sk
Máte staré sporenia? Treba sa pozrieť sa na to, aký úrok je spojený so sporiacou zmluvou
Zdroj: Dreamstime

V prvom rade je potrebné sa pozrieť na to, či máte vytvorené rezervy. Ak niekto nemá voľné prostriedky, aby zvládol prípadný výpadok príjmu, nemal by v súčasnosti uvažovať nad väčšou investíciou. Samozrejme je tu možnosť začať investovať postupne, napríklad na mesačnej báze. To je možné už od 20 eur mesačne, čo nemusí tak výrazne zaťažiť rodinný rozpočet.

Ak však niekto už rezervu má vytvorenú, odporúčam pozrieť sa na sporiace zmluvy. Či už ide o termínované vklady, vkladné knižky, či iné sporiace produkty. Mnohé z nich už nedosahujú výnos ani na úrovni inflácie. Z dlhodobého hľadiska o peniaze skôr prichádzame, ako by nám mali prinášať zisk. V prvom rade je potrebné pozrieť sa na to, aký úrok je spojený so sporiacou zmluvou. Netreba zabúdať ani na to, že sporiace produkty podliehajú dani zo zisku, ktorá je momentálne 19 percent ročne. Niektorým sporiacim produktom sa zvyknú úroky z výnosu pripisovať raz ročne a zisk býva rovno znížený o da

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.