FotoHN
StoryEditor

Podnikatelia, čestné vyhlásenia k odpusteniu odvodov Sociálnej poisťovni ešte neposielajte

17.04.2020, 11:02
Čestné vyhlásenia na odpustenie poistného za apríl 2020 Sociálna poisťovňa od podnikateľov zatiaľ neprijíma. Návrh zákona totiž ešte čaká na schválenie parlamentom.

Podnikatelia začali do Sociálnej poisťovne doručovať čestné vyhlásenia na účely odpustenia povinnosti platiť poistné na sociálne poistenie za apríl 2020. Zatiaľ ich nemôže prijímať, pretože návrh novely zákona ešte neprešiel potrebným legislatívnym procesom.

„V súčasnosti je schválený vládou, a aby ho mohla Sociálna poisťovňa aplikovať v praxi, musí ho schváliť parlament, podpísať prezidentka a musí ho uverejniť Zbierka zákonov,“ upozorňuje hovorca poisťovne Peter Višváder.

Splnenie všetkých týchto procesných postupov je možné očakávať najskôr na budúci týždeň. Vtedy o novele bude rokovať parlament a až po splnení ďalších postupov sa novela zákona stane platnou a začne sa uplatňovať v praxi.

„Hneď ako sa tak stane, Sociálna poisťovňa oznámi odvádzateľom poistného všetky potrebné skutočnosti a spôsob, akým bude potrebné dokumenty prijímať,“ ubezpečil Višváder.

22. máj 2022 14:04