22.04.2020, 16:12

SZČO, ktorej klesli tržby, dostane príspevok. Ak správne vyplní formulár

Poskytujete služby a museli ste s nimi prestať alebo vám štát prikázal zavrieť prevádzku? Podajte si žiadosť o kompenzáciu na ministerstvo práce.

SZČO, ktorej klesli tržby, dostane príspevok. Ak správne vyplní formulár
Ak patríte medzi podnikateľov postihnutých koronou, aj vás môže zachrániť aspoň z najhoršieho štátna pomoc. Zvoľte si príspevok, ktorý najviac sadne na vaše podmienky. 
V problematickej situácii sa ocitla napríklad sieť reštaurácií GattoMatto v Bratislave. Aj preto sa rozhodla zaradiť sa medzi žiadateľov o finančnú pomoc. Len čo ministerstvo práce vytvorilo 6. apríla prvý portál so zverejnenými žiadosťami o príspevok, reštaurácia reagovala.
"Začala som vypĺňať žiadosť a výkaz k opatreniu č. 1 a musím povedať, že všetko je urobené veľmi zrozumiteľne v excelovskej podobe," hovorí ekonómka siete reštaurácií GattoMatto Alena Minarská. Predvyplnené súbory si možno uložiť a vrátiť sa k nim neskôr. "Na stráke, z ktorej som si súbory stiahla, sú aj pomocné súbory. Tým sa vypĺňanie žiadosti alebo výkazu uľahčí. Túto časť zvládlo ministerstvo práce dobre." 

Problém však podľa podnikových ekonómov nie je ani tak v samotnom vypĺňaní žiadosti na internete, lebo toto účtovníci štandardne zvládnu. Podľa podnikateľov je tu iná, oveľa komplikovanejšia fáza, a tou je vypĺňanie ekonomických ukazovateľov za firmu. Tým viac, že ministerstvo práce pri žiadosti vystríha pred uvádzaním nepravdivých údajov. To sa totiž môže klasifikovať aj ako subvenčný podvod, teda ako trestný čin s trestnoprávnymi dôsledkami. V takomto prípade by žiadateľ musel poskytnutý príspevok vrátiť.  

Podmienky špeciálne pre samostatného živnostníka
Živnostníci a SZČO, ktorí museli svoje služby a prevádzky zatvoriť na príkaz štátu, prípadne tí, ktorým sa znížili tržby, ale súčasne nie sú zamestnávateľmi, môžu požiadať o paušálny príspevok. Ide o peniaze určené na náhradu straty príjmu zo samost

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 82% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.