24.04.2020, 08:41

Zmeny počas pandémie: menia sa termíny na podanie daňového priznania, pribudlo pandemické ošetrovné

  • V štandardnom termíne do 31. marca podalo daňové priznanie viac ako 700- tisíc daňovníkov, čo je takmer 70 percent subjektov.
  • Daňovníci ale mohli využiť automatické odpustenie sankcií za nepodanie priznania v lehote. Dôvod. Pandemická kríza.
  • Daňové priznanie bez akejkoľvek sankcie tak môžu ešte stále podávať, a to až do času mesiac po skončení pandémie. Teda, do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po skončení obdobia pandémie.
  • Odklad podania daňového priznania nemusia Finančnej správe nijako oznamovať.
Zmeny počas pandémie: menia sa termíny na podanie daňového priznania, pribudlo pandemické ošetrovné
Zdroj: Dreamstime

V súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 bola predĺžená lehota na podanie daňového priznania k dani z príjmov za rok 2019, a to do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po skončení obdobia pandémie. Skončením pandémie bude deň, kedy vláda odvolá mimoriadnu situáciu.

Daňové priznanie k dani z príjmov fyzických osôb za rok 2019 je fyzická osoba povinná podať v prípade, ak jej celkové zdaniteľné príjmy dosiahnuté v roku 2019 presiahnu sumu 1 968,68 eur, alebo ak vykazuje daňovú stratu. Do celkových zdaniteľných príjmov sa zahŕňa akýkoľvek dosiahnutý príjem, ktorý je predmetom dane a nie je od dane oslobodený. Okrem toho sem patrí aj príjem dosiahnutý zo zdrojov v zahraničí, ak ide o daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou.

Čo ešte spôsobila pandémia v oblasti daní?
1. Daňové kontroly a konania sa majú prerušiť – okrem tých, ktorých výsledkom je vracanie finančných prostriedkov. Daňové exekúci

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.