27.04.2020, 11:52

Investície, ktoré by mohli prekvapiť a zarobiť: Ako si zachrániť peniaze v čase koronakrízy?

  • Finančné trhy aktuálne zažívajú prudké prepady.
  • Najviac padajú akcie, ale to nie je zďaleka jediné investičné aktívum, ktorého hodnota klesá.
  • Poklesy sa týkajú napríklad dlhopisov.
Investície, ktoré by mohli prekvapiť a zarobiť: Ako si zachrániť peniaze v čase koronakrízy?
Zdroj: Dreamstime

Prinášame návod troch odborníkov, kde je v tejto situácii možné investovať a čomu sa pri investovaní vyhnúť. A aj desať lokalít, kde sa tento rok oplatí investovať do nehnuteľností podľa Haberl Investments.

Odpovedá odborník na financie Michal Ďuriš, partner spoločnosti Umbrella Group

Bezpečné investície spravidla neprekvapujú. Termínované vklady, sporiace účty, alebo stavebné sporenie poskytujú pevný a očakávaný výnos, ktorý je ale v posledných rokoch hlboko pod úrovňou inflácie na Slovensku. Napriek tomu, že tu klientom peniaze postupne strácajú na hodnote, určite nie je chybou držať tam nevyhnutnú rezervu na neočakávané udalosti, ako je napríklad aj koronakríza. Naopak, držať tam peniaze, ktoré vie klient investovať dlhodobejšie je investičnou chybou.

Investície, ktoré dokážu dlhodobo infláciu porážať, by mal klient hľadať mimo bankových produktov, primárne medzi podielovými fondami alebo ETF. Pomer dlhopisových, realitných a akciových fondov by mal odrážať klientov investičný profil a investičný horizont – teda sklon k riziku a obdobie, na ktoré chce klient investovať.

Toto rozloženie by nemala vo veľkej miere ovplyvniť ani aktuálne prebiehajúca kríza, správna reakcia však môže klientovu pozíciu do budúcnosti vylepšiť. Akciový trh od polovice februára najprv prepadol o viac ako 30 per ent, aby neskôr polovicu straty zmazal. Ak by aj akciové trhy čakal v krátkom horizonte ďalší prepad, pre dlhodobých investorov môže byť súčasná situácia príležitosťou zvýšiť svoje pozície v akciových fondoch.

Kríza tiež priniesla urýchlenie niektorých technologických trendov, ako sú videokonferencie, alebo inte

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.