13.05.2020, 18:20

Veľký prehľad, ako štát odľahčil firmám a živnostníkom

V daniach, odvodoch, účtovných dokumentoch a iných povinnostiach štát poskytol podnikateľom, firmám či slobodným povolaniam mnohé úľavy. Tie najpodstatnejšie sme zhrnuli v prehľade.

Veľký prehľad, ako štát odľahčil firmám a živnostníkom
Zdroj: TASR
Pandémia ochromila všetky oblasti života i podnikania. V novej situácii sa zmenili či posunuli mnohé termíny a poskytli najrôznejšie úľavy a odloženia platieb. Najviac relevantné sme zhrnuli do prehľadného zoznamu.  

1. Lehota na podanie daňového priznania

Všetky právnické a fyzické osoby môžu podať daňové priznanie a taktiež zaplatiť daň až po skončení pandémie. Umožnil to zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti s koronavírusom. Znamená to, že lehota na podanie priznania za zdaňovacie obdobie, ktorým je kalendárny rok 2019, sa preložila až do konca mesiaca nasledujúceho po skončení pandémie. Ak sa teda pandémia skončí napríklad v júli 2020, termín na podanie priznania bude do 31. augusta 2020 a rovnako aj daň z príjmov bude splatná do tohto dňa. V uvedenej lehote je možné poukázať aj dve percentá z dane na verejnoprospešné účely.

2. Predĺžené lehoty na účtovné dokumenty

Všetky lehoty podľa účtovných predpisov sa počas obdobia pandémie považujú za dodržané, ak sa splnia do konca tretieho mesiaca nasledujúceho po skončení pandémie alebo do lehoty na podanie priznania - podľa toho, ktorá z lehôt uplynie skôr. Týka sa to najmä uloženia účtovnej závierky do registra.

3. Jednoduchšie doručovanie dokumentov Finančnej správe

Táto úľava sa týka firiem a osôb bez povinnosti elektronického doručovania. Daňový subjekt môže posielať podania výlučne mailom spolu s naskenovanými dokumentmi bez toho, aby musel dodatočne posielať

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.