14.05.2020, 07:13

Peniaze pre mladých rodičov. Čo všetko môžu čerpať?

  • Rodičia môžu dostať hneď po narodení dieťaťa rôzne príspevky.
  • Navyše, ak majú staršie deti, počas pandémie majú viaceré možnosti, ako sa postarať o deti, ktoré nemôžu chodiť do školy či škôlky.
  • Predĺžila sa im aj dovolenka na päť týždňov.
  • Prinášame prehľad.
Peniaze pre mladých rodičov. Čo všetko môžu čerpať?
Zdroj: Dreamstime

1. Rodičovský príspevok
Rodičovský príspevok sa zvyšuje na:
– 270 eur mesačne
– 370 eur mesačne patrí oprávnenej osobe, ktorej sa pred vznikom nároku na rodičovský príspevok vyplácalo kvôli starostlivosti o toto dieťa materské alebo podobná dávka ako materské v členskom štáte.

2. Materské:
Výška materského je v súčasnosti 75 percent denného vymeriavacieho základu alebo pravdepodobného vymeriavacieho základu. Od 1. 1. 2020 je maximálny denný vymeriavací základ, z ktorého sa vypočíta materské, vo výške 66,6083 eura. Takže maximálne denné materské je 49,956225 eura. To znamená, že maximálne materské je1 498,70 eura pri 30-dňovom a 1 548,70 eura pri 31-dňovom mesiaci. Maximálny vymeriavací základ pre nemocenskú dávku, a teda

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.