09.06.2020, 11:00

Dodržte dôvody výpovede, odkazujú inšpektoráty práce zamestnávateľom

  • Iné zákonné dôvody sú na výpoveď a iné na okamžité skončenie pracovného pomeru
  • Kedy sa začína výpovedná doba
  • Kto má nárok na odstupné a odchodné
  • Neplatnosť skončenia pracovného pomeru sa dá napadnúť na súde
Dodržte dôvody výpovede, odkazujú inšpektoráty práce zamestnávateľom
Zdroj: PZ SR

Firmy a živnostníci, ktorí zamestnávajú ľudí, sa chcú čo najrýchlejšie odbremeniť od mzdových a odvodových povinností a ekonomicky stabilizovať podnik. Začínajú preto svojich ľudí prepúšťať. „Aj keď sa im tento krok javí ako jediné možné riešenie vzniknutej situácie, je dôležité si uvedomiť, že skončenie pracovného pomeru musí byť zákonné,“ upozorňuje hovorca Národného inšpektorátu práce Ladislav Kerekeš.

Na okamžité skončenie musíte mať zákonný dôvod

Inšpektoráty, ktoré sú v krajských mestách, riešia množstvo sťažností na nezákonný postup. „Zamestnanci sa pýtajú, či s nimi zamestnávateľ môže bez výpovede, okamžite skončiť pracovný pomer, ak chce znížiť stav v súvisiacich s preventívnymi opatreniami pred šírením ochorenia COVID-19,“ informuje na svojom webovom sídle Národný inšpektorát práce.

Upozorňuje, že okamžite skončiť pracovný pomer možno len z dôvodov, ktoré striktne určuje Zákonník práce. A to len, ak bol taký zamestnanec odsúdený za úmyselný

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.