29.05.2020, 14:00

Aké povinnosti čakajú absolventov po skúškach, ak nezačnú pracovať

Stredoškolákom po maturite štát doprial ešte dva mesiace prázdnin. Ak nebudú pokračovať v štúdiu na vysokej škole alebo nezačnú pracovať, musia si splniť povinnosti voči úradom. Vysokoškoláci strácajú status študenta už nasledujúci deň po vykonaní štátnej záverečnej skúšky.

Aké povinnosti čakajú absolventov po skúškach, ak nezačnú pracovať

Maturity v školskom roku 2019/2020 sa zapíšu do histórie ako výnimočné a mimoriadne „pohodové“, najmä pre študentov. V dôsledku opatrení proti pandémii koronavírusu SARS-CoV-2 sa z rozhodnutia ministerstva školstva uskutočnili netradične. Maturantom z 599 stredných škôl na Slovensku známky z maturitných predmetov školy určili administratívne – aritmetickým priemerom zo známok, ktoré získal žiak počas štúdia na strednej škole. Učitelia takto vypočítali maturantom 142 489 známok. Priemerná známka, ktorú maturanti získali je dvojka. S priemernými známkami, ktoré získali za svoje celé štúdium, sa nestotožnilo len necelé jedno percento študentov. V tradičnej podobe sa tak vykoná len 392 ústnych maturitných skúšok. Školy by ich mali stihnúť do 13. júna.

Absolventi stredných škôl si po skúškach môžu dopriať ešte dva mesiace prázdnin. Ak od 1. septembra nenastúpia do práce, alebo nebudú pokračovať v štúdiu na vysokej škole, musia si splniť aj povinnosti voči úradom.

Povinnosti absolventov stredných škôl
Za absolventov strednej školy platí štát zdravotné poistné do skončenia letných prázdnin, teda do 31. augusta roku, v ktorom ukončili štúdium. Ak mladý človek pokračuje hneď od septembra v štúdiu na vysokej škole, zostáva aj naďalej poistencom štátu, nevzniká mu žiadna povinnosť vo vzťahu k zdravotnej poisťovni. Aj v nadstavbovom alebo pomaturitnom štúdiu, najdlhšie do dovŕšenia 26 rokov veku zostáva absolvent strednej školy poistencom štátu za predpokladu, že sa nezamestná alebo nezačne podnikať.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 79% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.