04.06.2020, 15:50

Čo máte u lekára zadarmo? Preventívky, očkovacie látky, niektoré lieky či pomôcky

Podľa ministerstva zdravotníctva lekári nemôžu požadovať úhradu za objednanie pacienta na vyšetrenie, ani za objednanie na konkrétny čas.

Čo máte u lekára zadarmo? Preventívky, očkovacie látky, niektoré lieky či pomôcky
Zdroj: Dreamstime

 Nič nie je zadarmo, ani v zdravotníctve. Ak pacient za poskytnutú zdravotnú starostlivosť neplatí, hradí ju jeho zdravotná poisťovňa, pripomína Zuzana Štukovská zo Všeobecnej zdravotnej poisťovne.

Právna úprava určuje, ktorá zdravotná starostlivosť je hradená zdravotnými poisťovňami z verejného zdravotného poistenia a pacienti za ňu neplatia. „Ide o zoznam tisícov výkonov. Všetky majú spoločné to, že musia byť poskytnuté zo zdravotných dôvodov (nie kozmetických alebo iných). Potom sú oblasti, ktoré sú hradené iba čiastočne, to sú napríklad kúpele v skupine B, niektoré lieky alebo zdravotnícke pomôcky,“ vysvetľuje Matej Štepianský, zo zdravotnej poisťovne Dôvera.

Za čo u lekára nemusíte platiť

Podľa ministerstva zdravotníctva lekári nemôžu požadovať úhradu za objednanie pacienta na vyšetrenie, ani za objednanie na konkrétny čas, za prednostné ošetrenie, ani za vypísanie návrhu na kúpeľnú liečbu či vypísanie receptu alebo lekárskeho poukazu. Nemôžu si pýtať poplatok za potvrdenie o návšteve lekára alebo iného zdravotníckeho pracovníka, výmenný lístok k špecialistovi. Pacienti neplatia ani za klimatizáciu v čakárni, či za hygienické návleky.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.