08.07.2020, 11:06

Potomkov nemôžete vydediť závetom

Rozhodnete sa, že celý majetok zanecháte len jednému zo svojich dvoch detí. Aj to druhé, závetom opomenuté, má nárok na svoj zákonný dedičský podiel.

Potomkov nemôžete vydediť  závetom
Zdroj: Dreamstime

Prvý prípad: Dodatočne objavený pozemok
Otec zanechal poslednú vôľu, v ktorej našu čitateľku určil ako jedinú dedičku hnuteľného a nehnuteľného majetku. „Stalo sa tak pod podmienkou, že vyplatím troch súrodencov.“ Splnila ju, pokiaľ otec ešte žil. Súrodenci dostali svoj finančný podiel a peniaze prijali. Keď zomrel, dedičské konanie bolo zastavené pre nemajetnosť. Dodatočne zistili, že vlastnil aj pozemky. „Tie však pri dedičskom konaní neboli prepísané na mňa. „Podala som návrh na ďalšie dedičské konanie. Dozvedela som sa, že súrodenci musia byť oboznámení so závetom a musia s ním súhlasiť.“

Usmernenie advokáta: Ak v pôvodnom dedičskom konaní nebol závet predložený a pozemky neboli prededené, potom súrodenci majú oprávnenie ako dediči zúčastniť sa na konaní a nahliadnuť do závetu, povedal pre HN advokát Milan Ficek s odkazom na príslušné ustanovenie Civilného mimosporového poriadku.


Druhý prípad: Osoby, ktoré nemožno opomenúť
Potomkovia poručiteľa patria do kategórie neopomenuteľných dedičov. Znamená to, že napriek tomu, že sú v závete opomenutí, majú nárok na polovicu svojho zákonného dedičského podielu, ak ide o plnoletého dediča alebo na celý svoj zákonný dedičský podiel, pokiaľ ide o maloletého dediča. A to vo vzťahu k celému majetku patriacemu do dedičstva. „Práve opomenutie tohto potomka v závete spísanom doma, závetcami bez väčšieho právneho vedomia, spôsobuje potom pri prejednaní dedičstva pomerne časté problémy. „Neopomenuteľný dedič si môže nárok uplatniť priamo na pojednávaní u notára, ktorý ho o tom poučí,“ vraví notárka Miriam Imrich Breznoščáková. Ak sa však závetný dedič a znevýhodnený dedi

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.