12.06.2020, 07:32

Myslíte si, že otcovia majú vyššie materské? Maximálna výška je rovnaká ako u matiek

  • Sociálna poisťovňa nerozlišuje pri výpočte dávky materské pohlavie.
  • Jeho výška závisí od času, ktorý obidvaja odpracovali a za ten čas platili poistné.
  • Minimálne materské neexistuje.
Myslíte si, že otcovia majú vyššie materské? Maximálna výška je rovnaká ako u matiek

Pri výpočte dávky materské Sociálna poisťovňa nerozlišuje pohlavie. „Je jedno, či je žiadateľom dávky matka či otec, respektíve iný poistenec a je tiež jedno, či ide o zamestnanca alebo SZČO,“ dôvodí hovorca poisťovne Peter Višváder. „Do vzorca výpočtu dávky vstupujú jedine ich zárobky - vymeriavacie základy za predchádzajúce obdobie, počas ktorého pracovali a odvádzali poistné. Ich dávka teda závisí od výšky zárobkov v danom období.“

Rozhodujúce obdobie pre výpočet materského je spravidla kalendárny rok predchádzajúci vzniku nároku na materské. Nemocensky poisteným treba byť aspoň 270 dní v posledných dvoch rokoch pred pôr

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.