StoryEditor

Ťažké časy aj pre energetiku

Pandémia nového koronavírusu zasiahla spoločnosť vo všetkých sférach, energetický sektor nevynímajúc.

V snahe o zastavenie rozširovania ochorenia COVID-19 vydala vláda SR obrovské množstvo opatrení, ktoré sa priamo i nepriamo dotkli prakticky všetkých spoločenských sfér. Dôsledkom týchto obmedzení a kolektívnej uvedomelosti občanov došlo k zníženiu, respektíve pozastaveniu výroby niektorých produktov a zároveň i k redukcii rozsahu poskytovaných služieb. Niektoré podniky v snahe o prežitie tohto obdobia s čo najmenšou stratou pružne reagovali, iné túto možnosť ani nemali, prípadne by pre ne táto alternatíva bola ekonomicky nevýhodná. Všetky spomínané zmeny oproti bežnému podnikovému hospodáreniu sa plne prejavili i v energetickom sektore, kde muselo tiež dôjsť k modifikáciám a prispôsobeniu sa súčasnej situácii.


Spotreba elektriny klesla
Zatvorenie veľkých výrobných podnikov, kde sa vplyvom veľkého počtu zamestnancov predpokladalo rýchle šírenie ochorenia, zatriaslo spotrebou elektrickej energie najviac. Išlo hlavne o závody vyrábajúce automobily či automobilové komponenty. V týchto výrobniach sa očakáva najväčší pokles spotreby energie oproti vlaňajšku. Nutné je i podotknúť, že znovuotvorenie výroby v týchto podnikoch nie je len záležitosťou našich národných opatrení. Mnoho z týchto firiem má cieľových zákazníkov v iných krajinách, v ktorých sa pri negatívnom vývoji pandémie dopyt po produktoch neobnoví, čo logicky negatívne ovplyvní výrobu.
Ďalšími signifikantnými odberateľmi elektriny sú obchodné centrá, ktoré sú povinne zavreté. Spotreba klesla i v takzvaných business centrách, keďže väčšina firiem povolila zamestnancom prácu z domu.

Naopak, práve home office zvýšil spotrebu elektrickej energie domácností, čo sa však podľa štatistických úradov generálne neprejaví, keďže tento charakter spotreby nemôže konkurovať tej z výrobných podnikov.
Konkrétne čísla spotreby elektrickej energie budú jasné až po medziročnom sčítaní a následnom porovnaní s rovnakým obdobím v minulom roku. Je však dôležité poznamenať, že na štatistiky bude mať vplyv i počasie, keďže tohtoročná zima bola miernejšia v poro...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2023-02-04 08:05:00 - Feat.: - Title: Keď klíma hýbe dejinami: Rimania si z nej urobili spojenca, neskôr prispela k zastaveniu byzantskej expanzie 02 - Modified: 2023-02-02 12:13:42 - Feat.: - Title: WHO varuje svet: Pandémia nikdy neskončila, za posledné dva mesiace koronavírus zabil takmer 200-tisíc ľudí 03 - Modified: 2023-02-01 10:18:49 - Feat.: - Title: Ceny ropy sa menili iba mierne, Brent sa pohybuje pod 85,50 dolárov za barel 04 - Modified: 2023-01-31 14:57:51 - Feat.: - Title: HN24: Vláda schválila nariadenie o určení výšky nadmerného príjmu z predaja elektriny 05 - Modified: 2023-01-26 14:44:00 - Feat.: - Title: Európania vlani minuli za športové potreby a služby o 37 percent viac ako počas pandémie, tvrdí Mastercard
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
04. február 2023 23:03