16.06.2020, 00:00

Ťažké časy aj pre energetiku

Pandémia nového koronavírusu zasiahla spoločnosť vo všetkých sférach, energetický sektor nevynímajúc.

Ťažké časy aj pre energetiku
Zdroj: Reuters

V snahe o zastavenie rozširovania ochorenia COVID-19 vydala vláda SR obrovské množstvo opatrení, ktoré sa priamo i nepriamo dotkli prakticky všetkých spoločenských sfér. Dôsledkom týchto obmedzení a kolektívnej uvedomelosti občanov došlo k zníženiu, respektíve pozastaveniu výroby niektorých produktov a zároveň i k redukcii rozsahu poskytovaných služieb. Niektoré podniky v snahe o prežitie tohto obdobia s čo najmenšou stratou pružne reagovali, iné túto možnosť ani nemali, prípadne by pre ne táto alternatíva bola ekonomicky nevýhodná. Všetky spomínané zmeny oproti bežnému podnikovému hospodáreniu sa plne prejavili i v energetickom sektore, kde muselo tiež dôjsť k modifikáciám a prispôsobeniu sa súčasnej situácii.


Spotreba elektriny klesla
Zatvorenie veľkých výrobných podnikov, kde sa vplyvom veľkého počtu zamestnancov predpokladalo rýchle šírenie ochorenia, zatriaslo spotrebou elektrickej energie najviac. Išlo hlavne o závody vyrábajúce automobily či automobilové komponenty. V týchto výrobniach sa očakáva najväčší pokles spotreby energie oproti vlaňajšku. Nutné je i podotknúť, že znovuotvorenie výroby v týchto podnikoch nie je len záležitosťou našich národných opatrení. Mnoho z týchto firiem má cieľových zákazníkov v iných krajinách, v ktorých sa pri negatívnom vývoji pandémie dopyt po produktoch neobnoví, čo logicky negatívne ovplyvní výrobu.
Ďalšími signifikantnými odberateľmi elektriny sú obchodné centrá, ktoré sú povinne zavreté. Spotreba klesla i v takzvaných business centrách, keďže väčšina firiem povolila zamestnancom prácu z domu.

Naopak, práve home office zvýšil spotrebu elektrickej energie domácností, čo sa však podľa štatistických úradov generálne neprejaví, keďže tento charakter spotreby nemôže konkurovať tej z výrobných podnikov.
Konkrétne čísla spotreby elektrickej energie budú jasné až po medziročnom sčítaní a následnom porovnaní s rovnakým obdobím v minulom roku. Je však dôležité poznamenať, že na štatistiky bude mať vplyv i počasie, keďže tohtoročná zima bo

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.