23.07.2020, 00:00

Stavebný zákon má novú filozofiu

Nová legislatíva v oblasti výstavby nevzniká na ministerstve dopravy a výstavby, ale na úrade podpredsedu vlády pre legislatívu. Pod palcom ho má, vďaka kompetenčnému zákonu, podpredseda vlády Štefan Holý.

Stavebný zákon má novú filozofiu
Zdroj: Dreamstime

Zásadnú procesnú zmenu majú priniesť nové stavebné predpisy. Nielen v tom, že sa má príprava a realizácia stavieb a investičných zámerov u nás zrýchliť, zjednodušiť a zefektívniť. Prekopať sa má aj celá filozofia.


Nové prístupy
Posilniť sa má napríklad význam územného plánovania, každá obec si bude musieť obstarať svoj územný plán a dostane možnosť vyjadriť požiadavky na rozvoj svojho územia. Procesy obstarávania územnoplánovacej dokumentácie sa majú skrátiť a postupy pri ich obstarávaní a schvaľovaní spresniť.
Príprava stavby sa má po novom premietnuť do analytického procesu. V jeho priebehu sa zistia vplyvy na životné prostredie, ale aj verejné záujmy, ktoré sledujú úrady verejnej správy.


Výsledkom má byť dokument vplyvov a záujmov. Ten sa bude musieť rešpektovať pri projekcii, realizácii a prevádzke stavieb a na jeho základe spracuje projektant projekt. Úrady, ktoré budú zúčastnené na tvorbe tohto dokumentu vplyvov, projekt skontrolujú s právom veta. Možnosť dokázať opodstatnenosť svojho riešenia však dostane aj projektant. Ak sa vyskytnú rozpory, ich vyriešenie bude v rukách štátu.


Po novom sa má aj výrazne viac kontrolovať a dozorovať kvalita stavieb, nastolí sa kompetentnosť stavebnej inšpekcie a zrušiť sa majú stavebné úrady v podobe, ako ich poznáme dnes.


Zatiaľ zatajované detaily
Toto je len malý výsek plánovaných zmien v rámci širokej problematiky územného plánovania a výstavby, ako ich popisuje Programové vyhlásenie vlády Igora Matoviča. Či sa v takejto forme skutočne dostanú do praxe, je zatiaľ otázne. Lebo okrem programového vyhlásenia sú politici a úradníci zatiaľ skúpi na slovo.

Ministerstvo dopravy a výstavby, ktoré bývalo štandardne gestorom návrhov stavebného zákona, na spresňujúce otázky HN ani po týždni nereagovalo. Na minulotýždňovej konferencii Development Summit 2020 však zaznelo, že aj vďaka kompetenčnému zákonu sa príprava stavebného kódexu presúva do gescie úradu podpredsedu vlády pre legislatívu Štefana Holého. Pre HN to nepriamo potvrdil aj tlačový odbor: „Na úrovni vlády je vytvorená pracovná skupina, ktorej cieľom je vypracovať paragrafové znenie stavebných predpisov. Do práce tejto skupiny sú zapojené všetky ministerstvá, ktorých sa daná t

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.