25.06.2020, 11:55

Čo obsahuje Sulíkovo „kilečko“? Týchto 20 opatrení najviac odľahčí podnikateľov

Vláda schválila vyše sto opatrení na odbyrokratizovanie biznis prostredia. Ktoré opatrenia najviac odbremenia našich podnikateľov? Pozreli sme sa na niektoré z nich.

Čo obsahuje Sulíkovo „kilečko“? Týchto 20 opatrení najviac odľahčí podnikateľov
Zdroj: TASR

Najväčší balík na zníženie administratívneho zaťaženia podnikania v modernej histórii Slovenska vypracovalo dovedna 10 spolupracujúcich ministerstiev a niekoľko ďalších úradov. Gestorstvo nad ním držalo ministerstvo hospodárstva.

1. Ústup od auditovanej účtovnej závierky

Na nominálne zvýšenie základného imania v spoločnosti s ručením obmedzeným možno použiť nerozdelený zisk ako aj iné vlastné zdroje spoločnosti. V súčasnosti súdna prax, s poukazom na primerané použitie klauzuly v Obchodnom zákonníku aj pre spoločnosť s ručením obmedzeným vyžaduje, aby účtovná závierka, ktorej výsledky majú byť použité ako podklad pre zvýšenie základného imania, bola overená audítorom. To prirodzene podstatne zvyšuje záťaž podnikateľov. Ak ide o nerozdelený zisk, ktorý by aj tak mohol byť v súlade s ostatnými ustanoveniami zákona vyplatený spoločníkom, niet dôvodu trvať na auditovaní účtovnej závierky v spoločnosti s ručením obmedzeným. Zodpovednosť, že spoločnosť s ručením obmedzeným takéto predpoklady spĺňa ide na ťarchu štatutárneho orgánu.

2. Zjednodušenie zápisu viazanej živnosti

Ustanovenie zjednodušuje v źivnostenskom zákone postup pri zápise viazanej živnosti pravidelnej kontroly vykurovacích a klimatizačných systémov pre oprávnené osoby.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 93% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.