29.06.2020, 15:56

Platnosť „občaniek“ i vodičákov, ktorá sa mala končiť počas pandémie, sa predlžuje

Občianske a vodičské preukazy, ktoré mali „vypršať“ v čase krízy, platia mesiac alebo aj niekoľko mesiacov navyše.

Platnosť „občaniek“ i vodičákov, ktorá sa mala končiť počas pandémie, sa predlžuje

Platnosť občianskych preukazov či potvrdení, ktoré potrebujete v súvislosti s vodičským preukazom, vám v tomto čase nemusí robiť problémy. Štát totiž ich platnosť predĺžil. Týka sa to dokladov, ktoré mali „vypršať“ v čase krízovej situácie spôsobenej pandémiou ochorenia COVID-19. Beztrestné používanie ukončených dokladov umožnili zákony, ktoré pred časom pripravilo ministerstvo vnútra a parlament ich urýchlene schválil.

Platnosť závisí od konkrétneho dokladu

Rozmenené na drobné to znamená, že ak platnosť občianskeho preukazu uplynula v období od 9. do 30. apríla, po novom sa predĺžila až do uplynutia jedného mesiaca od odvolania krízovej situácie a ak sa končí v máji, predlžuje sa o dva mesiace od odvolania krízy. Preukazy s „vypršanou“ platnosťou v júni platia až do uplynutia troch mesiacov od odvolania krízy a júlové – až do uplynutia štyroch mesiacov od odvolania.

Záleží na odvolaní krízovej situácie

Podobné predĺženie lehôt sa podľa správy TASR vzťahuje napríklad aj na platnosť potvrdenia o výsledku lekárskej prehliadky na žiadosti o udelenie vodičského oprávnenia, ďalej dokladu o zdravotnej spôsobilosti, dokladu o psychickej spôsobilosti, vodičského preukazu vrátane jeho platnosti pre skupinu vodičského oprávnenia. Výnimkou je prvý bod – platnosť sa predlžuje do uplynutia jedného mesiaca od odvolania krízovej situácie už v prípade dokladov, ktorým sa skončila platnosť v čase odo dňa vyhlásenia krízovej situácie do konca apríla.
Ako krízovú situáciu označuje zákon vyhlásenie mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu v súvislosti s ochorením COVID-19.

Brusel vyzýva štáty na zhovievavosť

Vzhľadom na slobodu pohybu, cestovania a obchodovania medzi štátmi EÚ vydal aj Európsky parlament a Rada EÚ niekoľko odporúčaní, ktoré sa týkajú predlžovania vzájomného uznávania „vypršaných“ dokladov pri prekračovaní hraníc.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 22% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.