StoryEditor

Hitom leta je porovnávanie platov

23.07.2009, 00:00

Porovnávanie platov sa stalo tohoročným letným hitom. Uchádzači o prácu sa na internete snažia zistiť, akú sumu si môžu zažiadať od svojho potenciálneho zamestnávateľa. Internetové porovnávanie vyvažuje neochotu zamestnávateľov informovať o platoch vo firme.

Dramatický záujem
Metodika na porovnávanie miezd na internete vychádza z platových priemerov pre danú profesiu a lokalitu. Informácie z internetu by ste aj napriek tomu mali brať s istou rezervou. Každý človek má totiž na trhu práce svoju vlastnú cenu, ktorá sa priemerom môže vymykať.

Pracovný trh je momentálne zamestnávateľom priaznivo naklonený. Už iba preto, že na inzeráty pracovných pozícií reaguje niekoľkonásobne viac uchádzačov. V minulosti uchádzači skôr mapovali trh a finančné možnosti zamestnávateľov. Až po prvom telefonickom kontakte, kde si overili informácie o firme, pracovnej pozícii a finančnej ponuke zvážili, či sa im oplatí zúčastniť sa osobného pohovoru. Typickým argumentom bolo, že majú dobré zamestnanie, mapujú si trh a čakajú na lepšiu ponuku.

"Kým v minulom roku požadovali ľudia v administratíve so skúsenosťami 1000 eur, teraz s platovými požiadavkami klesli na 800 eur. Pracovníci call centier s aktívnym cudzím jazykom mali dolnú hranicu platov 900 eur, no dnes požadujú o sto eur menej. Procesní inžinieri a technológovia si v prvom polroku 2008 pýtali 1500 eur, no v súčasnosti už iba 1200 eur“, uvádza riaditeľ personálnej spoločnosti AuJob Peter Ulbrik.

Medziročné porovnania
Podľa prieskumu Mercesu medziročné porovnanie platov v obdobiach prvého polroka 2008 a prvého polroka 2009 podľa pozícií ukazuje, že najväčší pokles bol zaznamenaný u bytových architektov (o 17 percent) a o šesť percent platy klesli napríklad aj marketingovým manažérom. "Na druhej strane, vysoké, až dvojciferné nárasty za sledované obdobie vykázali respondenti na pozíciách knihár (24 percent), manažér inzercie (20 percent), finančný manažér (11 percent). Rastom platov sa môžu pochváliť aj zamestnanci na pozíciách grafik (8 percent), hlavný účtovník (7 percent) a PR manažér (6 percent),“ uviedol projektový manažér platového prieskumu Merces.sk Miroslav Dravecký.

Vo výrobnej sfére podľa spomínaného platového prieskumu poklesli medziročne priemerné mesačné platy najviac zamestnancom na pozícii vedúci výroby a poľnohospodársky technik (v oboch prípadoch o 5 percent). Na remeselníckych pozíciách vo väčšine prípadov rástli odmeny o 4 až 6 percent. Najlepšie na tom boli žeriavnik, ľudia vykonávajúci stavebný dozor a mäsiar (11 percent). Vysoký medziročný nárast platov bol aj u stavbyvedúcich, poľnohospodárskych inžinierov, murárov a stavebných technikov.

menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
27. september 2022 22:33