08.07.2020, 00:00

Žiadateľom môže byť roľník i družstvo

O podnájomný pozemok môže požiadať fyzická aj právnická osoba. V závislosti od toho sa postupy rôznia. Pozrite si, aké pravidlá musí splniť radový občan a aké firma.

Žiadateľom môže byť roľník i družstvo
Zdroj: Dreamstime

A. Ako má pri vyčlenení pozemkov do podnájmu postupovať jeho vlastník a ako agropodnikateľ alebo družstvo


Ide o dohodu medzi žiadateľom ako vlastníkom a nájomcom jeho pozemkov.


Vlastník musí podať žiadosť písomne. Ak ide o neprístupný pozemok alebo ho nie je možné racionálne využívať, je doterajší nájomca takého pozemku povinný s vami ako jeho vlastníkom uzatvoriť podnájomnú zmluvu k iným pozemkom, a to len k tým, ktoré obhospodaruje.


Kópiu žiadosti žiadateľ súčasne doručí na okresný úrad na pozemkový a lesný odbor.


Družstvo ako nájomca má právo a povinnosť hospodárenia na vašich pozemkoch aj naďalej a za tých istých podmienok, aké sú upravené v podnájomnej zmluve. S vami ako s vlastníkom a zároveň žiadateľom o podnájom by mal mať uzavretú podnájomnú zmluvu, v ktorej sú uvedené podmienky a čas nájmu. Družstvo musí prednostne uzatvoriť podnájomnú zmluvu k pozemkom, ktoré má prenajaté od Slovenského pozemkového fondu.

Súčasťou podnájomnej zmluvy je rozdeľovací plán, ak sa zmluvné strany nedohodnú inak. Predmet podnájomnej zmluvy, čiže označenie a ohraničenie podnájomného pozemku, mus

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.