08.07.2020, 16:00

Čaká vás otcovská dovolenka? Všetko, čo potrebujete vedieť o materskom

Čoraz viac otcov preberá plnú starostlivosť o dieťa. Ak chcú dostávať dávku, musia splniť niekoľko podmienok.

Čaká vás otcovská dovolenka? Všetko, čo potrebujete vedieť o materskom
Zdroj: Dreamstime

Materská dovolenka zastúpená otcom sa označuje ako rodičovská dovolenka, hoci sa rovnako nazýva aj obdobie, ktoré nasleduje po uplynutí materskej.

Dôvody nástupu otca na rodičovskú dovolenku bývajú rôzne. Môže to byť jeho vyšší príjem a teda aj nárok na vyššie materské – dávku nemocenského poistenia, kariéra matky, alebo výchova viacerých detí. Vždy záleží na dohode oboch rodičov.

Kedy má otec nárok na materské?

  • Keď prevezme starostlivosť o dieťa a splní všetky podmienky, ktoré stanovuje zákon.
  • Dieťa môže prevziať do starostlivosti najskôr po šiestich týždňoch od pôrodu po dohode s matkou alebo skôr, ak ho ona nemôže opatrovať zo zdravotných dôvodov. Najdlhšie môže brať materské dovtedy, keď dieťa bude mať tri roky.

Ako si otec uplatní nárok na materské?

  • Požiada na tlačive Žiadosť o materské, ktoré však nie je voľne k dispozícii. Matke ho vystaví lekár. Otcovi ho poskytne pobočka Sociálnej poisťovne, ktorej ju musí potom doručiť.
  • Ak je zamestnaný, kontaktuje pobočku podľa sídla svojho zamestnania. To môže u

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.