07.08.2020, 00:00

Portál katastra šetrí vlastníkom čas i peniaze

Kataster je „živý“ systém, do ktorého neustále pribúdajú nové informácie. To je jeden z dôvodov, prečo sa v liste vlastníctva môže objaviť chyba. Ako si dôležité údaje skontrolovať a ako postupovať, ak narazíte na nezrovnalosť, vysvetľujú odborníci z praxe.

Portál katastra šetrí vlastníkom čas i peniaze

Odpovedá Andrej Wallner, odbor komunikácie a marketingu ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka

1. Dostupnosť údajov
Možnosť získať informácie o poľnohospodárskej pôde na internete sa odteraz rozšírila.
Nový verejný nástroj má pomôcť najmä pri odhaľovaní možných podvodov s agrodotáciami. Ako postupovať pri vyhľadávaní?
V prvom kroku musíte otvoriť webovú stránku Úradu geodézie a kartografie a kliknúť na priečinok s názvom Mapový klient. Kliknutím na farebný symbol vedľa poľa na vyhľadávanie musíte zmeniť tému na priečinku Kataster nehnuteľností. Kliknutím na ľavý bočný panel si zvoľte Vrstvy a podkladové mapy, zaškrtnite si Agrovrstvy a po ich rozkliknutí sa dostanete k zoznamu vrstiev, ktoré si môžete aktivovať zaškrtnutím. K agrovrstvám sa dá dostať aj cez webovú stránku ministerstva pôdohospodárstva. Stačí kliknúť na tlačidlo Agromapy v pravom bočnom paneli, ktoré vás priamo presmeruje na mapový portál. Prístup si nevyžaduje prihlasovacie údaje.


2. Rozšírené informácie
Na webovej stránke ministerstva pôdohospodárstva budú pre všetkých dostupné údaje o vlastníkoch jednotlivých pozemkov aj o žiadateľoch o priame podpory. Čomu má slúžiť táto funkcia?
Vlastníci pozemkov si tak môžu overiť, kto na ich pôdu bral agrodotácie. Malo by sa tak zabrániť aj nekalým praktikám vo využívaní agrodotácií. Rozšírené údaje o poľnohospodárskej pôde môžete využívať aj pri uzatváraní nájomných zmlúv. Na lepšiu orientáciu vo vlastníckych a užívacích vzťahoch k poľnohospodárskej pôde pribudli na mapovom portáli tri nové skupiny informácií. Na jednom mieste na webe môžete nájsť už aj presné hranice užívaných pozemkov, na ktoré boli žiadané priame podpory s uvedením konkrétneho žiadateľa. Nájdete tam aj obvyklú výšku nájomného za užívanie poľnohospodárskej pôdy v danom katastrálnom území.

3. Kvalita pôdy
Uvažujem o nájme pôdy, aby som na nej mohol hospodáriť. Dá sa v systéme Mapový klient overiť aj kvalita pôdy na konkrétnom pozemku?
V systéme si môžete skontrolovať aj bonitované pôdno-ekologické jednotky, ktoré vyjadrujú kvalitu a vyčísľujú produkčno-ekologický potenciál pozemkov. Mapový portál je prepojený s portálom Finstat, online platformou s dátami o slovenských firmách, čo umožňuje získať bližšie informácie o žiadateľovi, ktorý berie na vybraný pozemok agrodotácie. Jedným klikom tak môžete zistiť napríklad to, či na pozemku hospodári schránková firma, alebo zadlžený poľnohospodár.

Odpovedá Úrad geodézie, kartografie a katastra

4. Ľudský faktor
S akými chybami v katastri sa najčastejšie stretávajú vlastníci nehnuteľností?
Nezrovnalosti v listoch vlastníctva môžeme rozdeliť do troch kategórií. Prvú kategóriu predstavujú vyslovene chybné údaje, druhú neaktuálne údaje a tretia skupina sa týka neúplných údajov. Vznik chybných údajov zapríčiňuje ľudský faktor. Údaje sa do informačného systému katastra nehnuteľností zapisujú na základe došlých listín. Chybná informácia sa môže nachádzať už v samotnej listine, ktorú vydal iný orgán. V takom pr

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.