13.08.2020, 12:00

Chcete viac peňazí? Takto si môžete vylepšiť svoj dôchodok

  • Jednou z možností, ako si regulovať svoj dôchodok, je druhý pilier.
  • Veronika Husárová, hovorkyňa ministerstva práce, vysvetľuje, ako na ňom získať i to, aké riziká sú s ním spojené.
Chcete viac peňazí? Takto si môžete vylepšiť svoj dôchodok
Zdroj: Dreamstime

Kedy môžem požiadať o dôchodok z druhého piliera?
Na dôchodok z druhého piliera budete mať nárok od prvého dňa kalendárneho mesiaca, v ktorom dovŕšite dôchodkový vek. Predčasný dôchodok môžete poberať najskôr dva roky pred dosiahnutím dôchodkového veku. Podmienkou poberania predčasného dôchodku z druhého piliera je, že predčasný dôchodok z prvého piliera alebo spolu s predčasným starobným dôchodkom z druhého piliera predstavuje sumu vyššiu ako 1,2 násobok sumy životného minima. Pri neskoršom odchode do dôchodku môžete získať vyšší dôchodok.

Budem mať nárok na minimálny dôchodok?
Starobný dôchodok z prvého piliera v sume minimálneho dôchodku môžete získať po splnení rovnakých podmienok ako poistenci, ktorí si v druhom pilieri nesporia. Keďže však ako sporiteľ prispievate do prvého piliera menej, suma minimálneho dôchodku sa vám pomerne zníži. Pri posudzovaní nároku na minimálny dôchodok sa starobný, prípadne predčasný starobný dôchodok z druhého piliera nezohľadňuje.  

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.