27.08.2020, 12:31

Ako dostať za rozdrobené parcely náhradný pozemok? Treba na to dodržať isté podmienky

Ak vlastníte kúsočky pôdy, ktoré sú nevyužiteľné, môžete požiadať o takzvaný náhradný pozemok. Ako na to, hovoria experti.

Ako dostať za rozdrobené parcely náhradný pozemok? Treba na to dodržať isté podmienky
Zdroj: TASR/Ján Krošlák

Nevyhnutná je dohoda s hospodáriacimi osobami

Ak sa na vašich rozdrobených pozemkoch nedá nič realizovať, riešením sú náhradné, respektíve podnájomné pozemky. Musíte sa však dohodnúť s osobami, ktoré na vašich roztrúsených parcelkách hospodária ako nájomníci, aby ste za ne dostali napríklad jednu súvislú plochu. Ak dohoda nie je reálna, môžete podať návrh na začatie konania na okresný úrad. Ak sa takto chcete dostať k pozemku, výmera nového podnájomného sa vypočíta ako súčet výmer, ktoré pripadajú na vaše spoluvlastnícke podiely.

Parcely sú neprístupné či rôzne rozhádzané

Aby ste o náhradnú pôdu mohli požiadať, musia byť splnené isté podmienky. Jednou z nich je skutočnosť, že sa končí alebo sa už skončilo obdobie, na ktoré máte s družstvom uzatvorenú nájomnú zmluvu na pôdu. Ďalšou podmienkou je, že je váš pozemok neprístupný, nachádza sa uprostred lánu polí alebo máte rozdrobené spoluvlastnícke podiely v rôznych častiach katastrálneho územia a nemôžete ich racionálne využívať. Toto sú základné podmienky na to, aby vám družstvo alebo agropodnik, ktoré doteraz vaše pozemky užívali, vyčlenili do podnájomného pozemku, ktorý má byť výmerou a bonitou primeraný vášmu alebo vašim pozemkom.

V lokalite ešte neprebehli pozemkové úprav

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.