04.09.2020, 15:01

Krajniak zmrazí minimálne dôchodky a zvýši odvody z 13. a 14. platov

Oslobodenie od sociálnych odvodov v prípade 13. a 14. platov v minulosti presadil Andrej Danko.

Krajniak zmrazí minimálne dôchodky a zvýši odvody z 13. a 14. platov
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Minister práce Milan Krajniak začína prekopávať dôchodkový systém. Chce, aby bol zásluhovejší, rozhodol sa tak zmraziť minimálne dôchodky na úroveň z tohoto roka, a to 334,30 eura.

Znovu sa tiež pri posúdení nároku na minimálny dôchodok zavádzajú takzvané kvalifikované roky, rátať sa teda budú iba roky, za ktoré človek zarobil aspoň štvrtinu priemernej mzdy. Krajniak týmto opatrením chce ročne ušetriť 89 miliónov eur, v roku 2022 102 miliónov a ďalší rok 129 miliónov eur. Vyplýva to z návrhu novely zákona o sociálnom poistení, ktorú ministerstvo práce a sociálnych vecí predložilo do pripomienkového konania.

Zároveň Krajniak navrhuje zrušiť oslobodenie od sociálnych odvodov v prípade 13. a 14. platov. Tie v minulosti presadil Andrej Danko (SNS). Týmto krokom by štát mal na budúci rok získať 21,8 milióna eur. Opatrenie sa na druhej strane dotkne až 20-tisíc podnikateľských subjektov.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.