09.09.2020, 15:40

Ako postupovať, keď chcete niekoho vydediť

  • Ako správne spísať dokument o vydedení
  • Kedy môžete niekoho vydediť
  • Vzor listiny o vydedení 
Ako postupovať, keď chcete niekoho vydediť
Zdroj: Dreamstime

Preskúmanie závetu 
Ak niektorí z dedičov nesúhlasia so závetom, môžu na súd podať žalobu. Závet tak bude preskúmaný a následne môže súd určiť jeho prípadnú neplatnosť. Žalobu o určenie neplatnosti závetu musíte podať v období od začatia dedičského konania do jeho skončenia. Po podaní žaloby sa dedičské konanie prerušení, a to až do právoplatného rozhodnutia o tom, či je napadnutý závet neplatný. Takáto žaloba musí obsahovať povinné zákonné náležitosti, ako sú označenie účastníkov konania, uvedenie rozhodujúcich skutkových a právnych okolností, ako aj označenie dôkazov na preukázanie tvrdených skutočností. S ohľadom na zložitosť sporu a nevyhnutnosť znalosti dedičského práva by mal nespokojný dedič v tejto veci vyhľadať pomoc advokáta.

Neopomenuteľný dedič
Vydedenie je termín, ktorí označuje situáciu, kedy poručiteľ, čiže ososba, ktorá zomrela, rozhodne o tom, že jeho majetok nebudú dediť neopomenuteľní dediča. Tými sú jeho potomkovia. Ako vyplýva zo samot

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.