08.09.2020, 17:28

Dohodár nesmie dostať menej, než je hodinová minimálna mzda

Ako vyzerá v praxi zamestnávanie ľudí na niektorú z dohôd, ktoré upravuje Zákonník práce, vysvetľujú odborníci.

Dohodár nesmie dostať menej, než je hodinová minimálna mzda
Zdroj: Dreamstime

Dohodárovi patrí za vykonanú prácu odmena, ktorej suma musí byť aspoň vo výške minimálnej mzdy. Takéto pravidlo stanovuje zákon. „Na určenie minimálnej odmeny je potrebné pri odmeňovaní dohodárov vychádzať výlučne z hodinovej sumy minimálnej mzdy a z počtu skutočne odpracovaných hodín - pre rok 2020 platí minimálna mzda 580 eur, čo je 3,333 eura na hodinu,“ hovorí Iveta Matlovičová, expertka Mzdovej akadémie Maxim. Od budúceho roka však minimálka stúpne o 43 eur na sumu 623 eur, teda 57 percent priemernej mzdy v minulom roku. Znamená to, že od januára musí každý zamestnanec pracujúci na dohodu dostávať minimálnu mzdu 3,58 eura za každú odpracovanú hodinu. Takto to odobrila vláda v svojom návrhu zákona o minimálnej mzde schválenom minulý týždeň. Ďalšou zmenou bude

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.