Podpisy na pozemkové úpravy v 130 obciach prišli takmer po dvojmesačnom oneskorení. Až v polovici septembra totiž ministerstvo pôdohospodárstva podpísalo s Pôdohospodárskou platobnou agentúrou zmluvy, ktorými štartuje sceľovanie v 130 katastrálnych územiach. Pôvodný termín bol pritom koniec júla.
Tento rok sa hradí stovka z uvedených 130 území ešte z eurofondov, na budúci by už mali ísť peniaze zo štátnej kasy. Na príčiny veľkej rozdrobenosti vlastníctva a na riešenia upozorňujú odborníci z praxe.
Komplexná reforma
Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení, komora geodetov, farmárov, obce a mestá prichádzajú s vlastným návrhom Komplexnej pozemkovej reformy.
Usporiadanie pozemkového vlastníctva musí byť nadrezortné naprieč všetkými rezortmi, štátom, samosprávami i vlastníkmi, zdôraznil pre HN predseda Komory pozemkových úprav Vladimír Uhlík.
Vytvoriť by sa podľa neho mal nadrezortný orgán, ktorý by koordinoval oblasť pôdohospodárstva, životného prostredia, dopravy a samospráv.
„Podporu máme zatiaľ od 15 subjektov vrátane Slovenskej agentúry životného prostredia a nového vedenia Úradu geodézie, kartografie a katastra,“ zdôraznil.
Rozdrobenosť a s ňou spojené problémy by vyriešili práve pozemkové úpravy. „Týka sa to napríklad lepšieho výberu daní z nehnuteľností, čím sa zvýšia samosprávne rozpočty,“ hovorí Milan Muška, výkonný podpredseda Združenia miest a obcí Slovenska. A ovplyvní to aj investície do majetku. „Realizovať projekty z eurofondov možno taktiež len vtedy, ak máme vysporiadané majetkové vzťahy,“ dodáva.
Zákaz klesnúť pod prípustnú výmeru
Opatrenia proti drobeniu sa už niekoľko rokov uplaňujú len mimo zastavaných...
Zostáva vám 85% na dočítanie.