29.09.2020, 17:30

Takto môžete na energiách ušetriť aj stovky eur

Na energiách sa dá nielen nepreplácať, ale aj ušetriť. Treba len siahnuť po vhodnom zariadení či nastaviť si správnu tarifu. Odborníci vám poradia, ako sa dá platiť za energie čo najmenej.

Takto môžete na energiách ušetriť aj stovky eur
Zdroj: Dreamstime

Kondenzačný kotol na plyn je efektívnym zdrojom vykurovania, najmä v spojení s nízkoteplotným vykurovaním, napríklad podlahovým či stenovým. Kotol na plyn je tiež vhodný pri nárazovej potrebe tepla, napríklad pri ohreve vody. Ak máte doma už starší kotol na plyn, mali by ste ho vymeniť za novší. Ten starší je totiž z najväčšou pravdepodobnosť výrazne menej účinný.

Správna tarifa
Aby boli poplatky čo najvýhodnejšie, každá domácnosť by si mala vybrať tarifu na mieru. Tarifa D1 je vhodná pre  tých, ktorí plyn využívajú len málo, prevažne len na varenie. Rozpätie odberu zemného plynu v tarife za 12 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov je od 0 do 2 138 kWh vrátane, približne od 0 do 200 kubických metrov. Tarifa D2 je vhodná pre tých, ktorí plyn využívajú prevažne na varenie a na ohrev vody, menšie rodinné domy aj na vykurovanie. Rozpätie odberu zemného plynu v tarife za 12 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov je od 2 138 kWh do 18 173 kWh vrátane, priemerne od 200 do 1 700 kubických metrov.

Kúrenie plynom 
Tarifa D3 je vhodná pre tých, ktorí plyn využívajú na varenie, ohrev vody a kúrenie v domácnosti. Rozpätie odberu zemného plynu v tarife za 12 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov je od 18 173 kWh do
42 760 kWh vrátane, približne od 1 700 do 4 000 kubických metrov. Ak kúrite viac, je pre vás vhodná tarifa D4. Vyhovuje najmä tým, ktorí plyn využívajú na varenie, ohrev vody a kúrenie v domácnosti. Rozpätie odberu zemného plynu v tarife za 12 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov je od 42 760 kWh do 69 485 kWh vrátane. Hovoríme o približnej spotrebe od 4 000

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.