09.10.2020, 13:11

Ste dlhodobo na PN? Takto si vybavíte invalidný dôchodok

  • Ste mesiace práceneschopný a váš stav sa nezlepšuje?
  • Môžete požiadať o invalidný dôchodok.
  • Aké podmienky musíte splniť, aby vám Sociálna poisťovňa penziu priznala?
  • Ako požiadate o penziu a aké doklady k tomu potrebujete?
  • Sociálna poisťovňa pravidelne prehodnocuje invaliditu, koho sa to týka.
  • Od januára 2021 sa budú zvyšovať všetky dôchodky, vrátane invalidných.

Ste dlhodobo na PN? Takto si vybavíte invalidný dôchodok
Zdroj: StockExpert

Od januára do augusta sa posudzovalo 15 335 žiadostí o invalidný dôchodok. „Sociálna poisťovňa vyvíja maximálne úsilie, aby aj v čase pandémie plynulo vybavovala všetky žiadosti poistencov vrátane invalidných dôchodkov,“ informuje Marián Škotka z odboru komunikácie s verejnosťou ústredia Sociálnej poisťovne.

1. Postup pri vybavení žiadosti
O invalidný dôchodok v Sociálnej poisťovni je možné požiadať na odporúčanie ošetrujúceho lekára. Konečné rozhodnutie však závisí výlučne od občana. Ten môže oň požiadať na predpísanom tlačive – ide o elektronický formulár – prostredníctvom pobočky Sociálnej poisťovne podľa miesta bydliska. Spísanie žiadosti a posúdenie zdravotného stavu posudkovým lekárom sa robí spravidla v priebehu jedného dňa. Posúdenie stavu možno uskutočniť aj bez účasti žiadateľa.


Pozor! Počas krízového stavu sa všetkým žiadateľom o invalidný dôchodok posudzuje ich zdravotný stav aj bez osobnej návštevy.

2. Nárok na nemocenské
Ak má občan nárok na nemocenské kvôli dočasnej PN, ktorá vznikla ešte pred vznikom invalidity, invalidná penzia sa počas tohto obdobia nevypláca. Nárok na nemocenské zanikne buď dňom nasledujúcim po skončení dočasnej PN, alebo až uplynutím 52. týždňa od jej vzniku. Bez znalosti tohto konkrétneho dňa nie je možné určiť dátum priznania invalidnej penzie a niekedy ani vypočítať jej sumu. Preto sa odporúča požiadať o priznanie, až keď ošetrujúci lekár bude môcť potvrdiť dátum ukončenia PN, alebo krátko pred uplynutím 52. týždňa od jej vzniku.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 86% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.