23.10.2020, 12:24

Ak sa neprijme zásadná zmena v systéme dôchodkov, ich výška bude klesať

  • Dôchodkový systém prechádza aktuálne úpravou, ktorá je nevyhnutná pre jeho udržateľnosť.
  • Ako sa prejavia už schválené zmeny v praxi a čo by sa malo v penziách prioritne zmeniť, vysvetľuje Ján Šebo, výskumný pracovník Ekonomickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici.
Ak sa neprijme zásadná zmena v systéme dôchodkov, ich výška bude klesať
Zdroj: Reuters

Podľa najnovšej zmeny v dôchodkovom systéme by isté ročníky mali dosiahnuť penzijný vek už v tomto období. Novinka však vstúpi do platnosti až v januári 2021. Osoby, ktoré tak budú môcť odísť do dôchodku, čaká kompenzácia. Je toto odškodnenie adekvátne?

Novela schválená na konci septembra 2020 stanovuje doplatok tým osobám, ktoré oproti prijatej novele zákona mohli začať poberať starobný, nie predčasný, dôchodok neskôr. Tento jednorazový doplatok je vo výške priznaného starobného dôchodku vynásobeného počtami mesiacov, počas ktorých poistenec odišiel do dôchodku neskôr, ako mohol pri takto novelizovanom zákone o sociálnom poistení. Ak sa v tejto novele uviedlo, že osoba mohla ísť do dôchodku vo veku 62 rokov a šesť mesiacov, avšak podľa zákona pred účinnosťou tejto novely mohla ísť osoba do dôchodku vo veku 62 rokov a osem mesiacov, bude tejto osobe vyplatený jednorazový doplatok. Jeho výška bude predstavovať dva mesačné dôchodky.

Dostanú isté odškodnenie napríklad aj invalidní dôchodcovia?

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 82% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.