21.10.2020, 15:03

Aj spôsob, ako spísať závet, má svoje pravidlá. Ponúkame vzorový dokument

Poslednú vôľu možno napísať vlastnou rukou, ale i na stroji alebo počítači. Viete, kedy na to musíte mať aj svedkov? Poradíme vám.

Aj spôsob, ako spísať závet, má svoje pravidlá. Ponúkame vzorový dokument
Zdroj: Dreamstime
1. Formy testamentu
Holografný závet je druh závetu, ktorý je napísaný rukou. Naproti tomu alografný závet je napísaný na počítači či na stroji a jeho nevyhnutnou podmienkou je, že ho musí vlastnoručne podpísať nielen poručiteľ, teda osoba, po ktorej sa dedí, ale aj dvaja svedkovia. Ako zdôrazňuje právnička Barbora Sláviková z advokátskej kancelárie Puchalla, Slávik & partners, treťou možnosťou je závet spísaný do notárskej zápisnice. Celkom iné druhy testamentov sú potom závety zriadené osobami, ktoré nemôžu čítať alebo písať, alebo nevidia či nepočujú.
2. Dôvod spísania
Závet je jednostranný právny úkon pre prípad skonu. Ako vysvetľuje právnička, jeho účinky začnú platiť momentom smrti závetcu – osoby, ktorá chce odkázať svoj majetok. Dôvodom spísania býva vôľa poručiteľa – osoby, po ktorej sa dedí –, aby sa majetok rozdelil inak než podľa zákona. „Ide povedzme o prípady, keď závetca nemá priamych potomkov ani žiadnych zákonných dedičov. Rozhodnutím pre závet môže byť aj vôľa odkázať konk

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 81% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.