30.10.2020, 12:08

Voda vo vašej studni je majetkom štátu. O jej kvalitu sa však musíte starať vy

Ak nemáte vlastnú studňu a delíte sa o ňu so susedmi, môže dôjsť k rôznym sporom. Ako sa dá vyriešiť, aby ste nezostali bez vody, poukazuje na príkladoch z praxe advokát Milan Ficek z advokátskej kancelárie Ficek & Ficeková.

Mělník
Zdroj: Mělník

Prvý príklad
Za naším pozemkom je ústie starej banskej štôlne, odkiaľ berieme vodu spolu s ďalšími dvomi susedmi z okolia. Kedysi sme túto vodu používali všetci ako pitnú. Teraz ju však využívame už len ako úžitkovú. Pred nedávnom si na parcele za nami vybudovala dom ďalšia rodina. Patrí jej po zemok až k vchodu do štôlne. Táto rodina odkúpila aj pozemok, ktorý bol nad štôlňou. Tým nám odrezali vstup do štôlne. Obecný úrad vedel, že odtiaľ berú vodu tri rodinné domy na základe povolenia, avšak nik nás na túto kúpu neupozornil. Nová rodina povolenie na odber vody zo štôlne nemá. Keď na našom pozemku praskla hadica s vodou a vytopilo nám prístrešok s drevom, išli sme sa slušne opýtať, či nás nová suseda nepustí do štôlne, aby sme odstránili poruchu. Neumožnila nám to. Čo môžeme v tejto situácii robiť, aby sme neprišli o možnosť využívať tento zdroj vody?

Rada experta
V katastri nehnuteľností by ste mali preveriť stav pozemku, ktorý kúpil váš nový sused, konkrétne jeho umiestnenie a hranicu aj v teréne. Ak sused podal žiadosť o stavebné povolenie, podľa zákona by ste mali byť účastníkmi stavebného konania. Tu totiž môžete vzniesť prípadné námietky. Dôležité je i to, či si sused pozemok oplotil. Aj tu sa totiž musí riadiť stavebným poriadkom. Pri drobných stavbách, akými sú aj ploty, síce postačuje ohlásiť ich stavebnému úradu, avšak stavebník musí uskutočnenie aj takejto stavby vopred písomne ohlásiť stavebnému úradu a zrea lizovať ju môže len na základe písomného oznámenia stavebného úradu, že proti jej uskutočneniu neexistujú žiadne námietky. Dá sa predpokladať, že sused si mys

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.